Ombudsman Aparatının əməkdaşları “Nifrət nitqinə qarşı mübarizədə bərabərlik qurumlarının rolu” mövzusunda xüsusi tədbirdə iştirak ediblər
01-10-2020 1764 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları 29-30 sentyabr tarixlərində “Nifrət nitqinə qarşı mübarizədə bərabərlik qurumlarının rolu” mövzusunda onlayn formatda keçirilən xüsusi tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirdə bir neçə ölkədən 70-ə yaxın nümayəndə iştirak edib. Tədbir zamanı nifrət nitqi və bununla bağlı Ombudsman institutlarının, milli insan hüquqları təsisatlarının və digər aidiyyəti qurumların fəaliyyəti, onların gördükləri işlər müzakirə edilib.
Ombudsman Aparatının nümayəndələri tədbir zamanı çıxışlarında cari ilin may-avqust aylarında nifrət nitqi ilə əlaqədar təsisatın əməkdaşlarının “Help” kurslarında iştirak etdiklərini və həmin kursu müvəffəqiyyətlə bitirdiklərini qeyd edib, o cümlədən mövcud pandemiya dövründə ölkəmizdə görülmüş tədbirlər, fəaliyyətimizdə ayrı-seçkiliklə mübarizə ilə bağlı görülən müvafiq işlər barədə danışıblar. Həmçinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Azərbaycan Ordusunun mövqeləri, eləcə də Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrinin mütəmadi olaraq intensiv atəşə tutulması və insan tələfatı ilə bağlı məlumat tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Əlavə olaraq, Ombudsmanın mövcud vəziyyət barədə bəyanatları, o cümlədən mülki şəxslərin qətlə yetirilməsi və davam edən insan tələfatı ilə bağlı etiraz bəyanatları səsləndirilib.
Yekun olaraq, iştirakçılar arasında fikir mübadiləsi aparılıb və Aparatın əməkdaşları tədbirə dəvətlə bağlı öz təşəkkürlərini bildiriblər.

Staff of the Ombudsman Office participated in an online training-seminar on the “Role of the Equality Bodies in Combating Hate Speech”
01-10-2020 1673 dəfə oxunub
Some of staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan (HRCA) have participated in an online training-seminar of the topic the “Role of the Equality Bodies in Combating Hate Speech” between 29-30 September, 2020. The event has brought together around 70 representatives from various countries and the issues of activities of the ombuds institutions, NHRIs and other relevant institutions has been put on the table.
During the meeting, the HRCA staff members spoke about their successful completion of the Council of Europe “Help” online courses on hate speech between May and August, 2020, and the activities undertaken domestically against COVID-19 pandemic, as well as pertinent information on the activities by the HRCA against discrimination.
In addition, the HRCA staff also gave information about the recent ongoing clashes between Armenia and Azerbaijan started from 27 September, including its fatalities. The participants sounded also the Ombudsman’s statements in protest against civilian casualties.