Ombudsman Aparatının da təmsil olunduğu Vətəndaşsızlıq məsələləri üzrə yaradılan İşçi Qrup fəaliyyətə başlayıb
23-09-2020 1655 dəfə oxunub
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK-ın) təklifi ilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən verilmiş müvafiq tapşırıq əsasında Vətəndaşsızlıq Məsələləri üzrə İşçi Qrup yaradılıb. İşçi Qrupun əsas məqsədi ölkəmizin beynəlxalq öhdəliklərinə əsaslanaraq respublikada vətəndaşsızlıq hallarının aradan qaldırılması ilə əlaqədar işlərin təşkil olunması, qurumlar arasında qarşılıqlı fəaliyyətin kollegial qaydada əlaqələndirilməsi, bununla bağlı qəbul edilmiş müvafiq qərarların icrasının təmini, habelə praktiki işlərin operativ həll edilməsindən ibarətdir.
İşçi Qrupun əlaqələndirilməsini həyata keçirən Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə yanaşı, Daxili İşlər Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Xarici Kəşfiyyat Xidməti, Ombudsman Aparatı və BMT QAK-ın Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin təmsil olunduğu bu İşçi Qrupun ilk iclası 22.09.2020-ci il tarixdə keçirilib. Həmin iclasda İşçi Qrupun üzvləri olan Ombudsman Aparatının əməkdaşları Vüqar Heydərov və Turan Cahangirova iştirak ediblər.
Tədbirdə İşçi Qrupun məqsədləri, vətəndaşsızlıq hallarının aradan qaldırılması ilə bağlı görülmüş işlər, həmçinin vətəndaşsızlıq vəziyyətində olan şəxslərin müəyyənləşdirilməsi, geniş məlumat bazasının formalaşdırılması, bu sahədə əhalinin məlumatlılığının artırılması və digər əlaqəli məsələlər müzakirə edilib.
Bununla yanaşı, vurğulanmalıdır ki, hazırda Ombudsman Aparatı, Dövlət Miqrasiya Xidməti və BMT QAK-ın Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin birgə səyləri ilə fundamental insan hüquqlarından olan vətəndaşlıq hüququnun təmini ilə bağlı maarifləndirici vəsait hazırlanmaqdadır.

The Working Group on Statelessness where the Ombudsman Office is also represented has started its work
23-09-2020 1656 dəfə oxunub
Following the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) recommendation and under the decision by Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, a Working Group (WG) on the Statelessness was established. The primary objectives of the WG are to organize the activities in the area of elimination of statelessness at the national level in compliance with international State obligations, to amicably coordinate the interaction between the institutions, to ensure the implementation of the relevant decisions, and operative solution of practical work.
The first meeting of the WG, which consists of the members of the State Migration Service, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Foreign Affairs, State Security Service, Foreign Intelligence Service, as well as the Ombudsman Office and UNCHR Baku Office took place on September 22, 2020. The Ombudsman Institution was represented by the staff members Mr. Vugar Heydarov and Ms. Turan Jahangirova.
During the meeting, the WG has discussed the issues on the activities for the elimination of the statelessness, identification of stateless persons, developing a wide information database on concerned issues, and increasing the awareness of the people in this field and other related issues.
It was noted that with joint efforts of the Ombudsman Institution, State Migration Service and UNHCR country representative, an educational material is being developed on ensuring the right to a nationality as one of the fundamental human rights.