Ombudsman Aparatının əməkdaşı beynəlxalq vebinarda iştirak edib
Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəz tərəfindən “RESTART (Geri qayıdan Azərbaycan vətəndaşlarına reinteqrasiya dəstəyi)” layihəsi çərçivəsində “Avropa İttifaqının qayıdış üzrə əməliyyatları və COVID-19 lipandemiyasının təsiri” mövzusunda beynəlxalq vebinar təşkil edilib. 100-ə yaxın iştirakçısı olan bu tədbirə təşkilatın Bakı ofisi də daxil olmaqla bir çox ölkələrin dövlət qurumlarının nümayəndələri və beynəlxalq ekspertlər qatılıb.
Tədbirdə dünyada COVID-19 pandemiyası dövründə miqrasiya sahəsində üzləşilən əsas problemlər, əmək miqrasiyası, miqrantlar üçün beynəlxalq pul köçürmələrinin azalması, humanitar vəziyyət, ksenofobiya və miqrantlara qarşı ayrı-seçkiliyin artması barədə müzakirələr aparılıb.
Vebinarda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşı Elvin Hacıyev də tədbir çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak edib. O çıxışı zamanı tədbir iştirakçılarını Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayaraq Ombudsmanın miqrantların hüquqlarının müdafiəsi və readmissiya məsələləri sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlər barəsində geniş məlumat verib.
Tədbirin sonunda təşkilatçılar fəal və səmərəli müzakirələrə görə iştirakçılara öz təşəkkürlərini bildirib, bu cür fikir mübadiləsinin qayıdış və miqrasiya məsələləri üzrə müsbət təsirini qeyd ediblər.

Staff member of the Ombudsman Office participated in an online webinar of the ICMPD RESTART Project
International Center for Migration Policy Development (ICMPD) launched an online webinar on the topic “EU Return Operations and Impact of COVID-19 pandemic” in the frame of the “Reintegration Support to Azerbaijani Returnees” (RESTART) project, which has brought together around 100 stakeholders from various state agencies of Azerbaijan and international experts, including ICMPD Baku Office staff.
The webinar was focused on the issues related to the main problems in the field of migration, labor migration, reduced amount of remittances for migrants, humanitarian situation, increased number of incidents of xenophobia and discrimination against migrants during the COVID-19 pandemic.
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan was represented in this webinar by its staff member Elvin Hajiyev who actively participated in the discussions. He gave broad information about the activities of the HRCA in protection of migrants’ rights and readmission processes.
The webinar participants underlined the importance of similar discussions in terms of positive developments in readmission and migration issues.