Gəncə şəhər Körpələr Evinə başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Səhiyyə Nazirliyinin Gəncə şəhər Körpələr Evinə planlı başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanılma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, müəssisədə saxlanılan valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların  hüquqlarının təmini vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisənin bütün ərazisinə, o cümlədən yataqxana, mətbəx, ərzaq anbarı, hamam və digər yerlərə baxış keçirilib, tibbi yardımın təşkili, qidalanma və kommunal xidmətlərin təminatı ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Başçəkmə zamanı Gəncə şəhər Körpələr Evində ixtisaslı həkim çatışmazlığı və kommunal xidmətlərin təminatının yaxşılaşdırılmasına ehtiyac olduğu müəyyən edilib.
Başçəkmənin yekununda müəssisə rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, körpələr evi sakinlərinin hüquqlarının daim diqqətdə saxlanılması istiqamətində  müvafiq tövsiyələr verilib.

Members of the National Preventive Group of the Ombudsman visited Ganja City Orphanage
According to the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group (NPG) has conducted a scheduled visit to Ganja City Orphanage of the Ministry of Health without prior notice.
The objective of the visit, conducted under the OPCAT and Constitutional Law on the Ombudsman, was to assess the detention condition and treatment issues and the situation with the ensuring the rights of the children deprived of parental care, residing in the institution.
At the time of the visit, the NPG members monitored the whole area of the facility, including dormitory, kitchen, warehouse, bath and other objects and inspected the current situation with medical care, quality of nutrition, utilities, and the documentation.
During the visit, it was determined that there was a shortage of qualified doctors in Ganja City Orphanage and need to improve the provision of utilities.
At the end of the monitoring, the NPG members had talks with the administration of the institution and provided the recommendations regarding further ensuring the rights of the minor residents of the institution.