Ombudsman Səbinə Əliyevanın ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ-ın) ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli  səfiri Örl D. Litzenbergeri qəbul edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva qonağa təsisatın fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib. O bildirib ki, COVID-19 pandemiyası ilə bağlı Ombudsman təsisatında insanların canlı qəbulu dayandırılsa da, müraciətlərin qaynar xətlər, sosial şəbəkələr və elektron formada qəbulu davam etdirilib. Pandemiya dövründə Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərdə mütəmadi olaraq monitorinqlər keçirildiyi, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmininin Müvəkkilin diqqət mərkəzində olduğu vurğulanıb.
Görüş zamanı Müvəkkil hər bir şəxsin müraciətinə heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən, həssaslıqla yanaşıldığını bildirib. Qonağın əfv məsələləri ilə bağlı sualına cavabında Ombudsman cari ilin aprel ayında ölkə Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə yaşı 65-dən yuxarı 176 məhkumun cəzasının çəkilməmiş hissəsindən azad edildiyini, o cümlədən 10 məhkumun Ombudsmanın müraciəti nəzərə alınmaqla azadlığa buraxıldığını qeyd edib.
Ombudsman Ermənistan tərəfindən girovluqda saxlanılan Şahbaz Quliyev və Dilqəm Əsgərovun hüquqlarının kobudcasına pozulması, onlara qarşı işgəncə və ləyaqəti alçaldan rəftar barədə aidiyyəti beynəlxalq qurumlara dəfələrlə xüsusi müraciətlər ünvanlanmasına baxmayaraq problemin həll edilməməsi məsələsinə toxunub. O, beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələyə qısa zamanda lazımi hüquqi qiymət verəcəyinə, ABŞ-ın da əsir və girov düşmüş soydaşlarımızın qaytarılmasında müvafiq dəstək verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Müvəkkil Ermənistanın pandemiya dövründə də atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozmaqla Azərbaycana qarşı təxribat xarakterli hücumlar törədərək regionda sülhün bərqərar olmasına ciddi maneə yaratdığını qeyd edib. O, bu il iyul ayında Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətindəki mövqelərini ələ keçirmək məqsədilə Ermənistanın törətdiyi qəfil hücum barədə danışıb. Ombudsman həmin müddətdə hərbi təxribatların baş verdiyi ərazilərdə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirdiyini, toplanmış materiallar əsasında aralıq hesabatın hazırlanaraq aidiyyatı beynəlxalq qurumlara ünvanlandığını diqqətə çatdırıb. Səbinə Əliyeva bu təxribatçı hücumlar zamanı Ermənistan tərəfinin mülki şəxsləri və obyektləri hədəfə almaqla beynəlxalq humanitar hüquq normalarını ciddi şəkildə pozduğunu qeyd edib. Müvəkkil ABŞ-ın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkəsi kimi Ermənistanın təxribatlarına adekvat reaksiya verməsinə ümid etdiyini bildirib.
ABŞ səfiri Ombudsmana səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Səfir ölkələrimiz arasında iqtisadi, sosial, enerji, həmçinin təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdiyini qeyd edib. O, Ombudsmanın insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində çox önəmli bir vəzifə olduğunu vurğulayıb. Həmçinin insan hüquqları sahəsində bilik və təcrübələrin artırılması istiqamətində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

Ombudsman met with the US Ambassador to Azerbaijan
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Azerbaijan, Mr. Earle D. Litzenberger on September 15, 2020.
During the meeting, the Ombudsman gave to the Ambassador broad information about the activity of the HRCA. She said that although the live reception of people has been suspended due to the COVID-19 pandemic, the Office continues receiving applications via hotlines, social networks and online. It was said that during the period of pandemic, in the frame of the NPM activity, the places, which persons cannot leave on their own will, were monitored and the situation with ensuring detainees’ rights is in the focus of the Commissioner.
Furthermore, the Commissioner stated that each application is sensitively approached without any discrimination. In response to the question of the guest regarding pardoning, the Ombudsman noted that in April of this year, 176 prisoners over the age of 65 were released from the unserved part of their sentences by the relevant Presidential Order, including 10 prisoners, who were released at the Ombudsman’s motions.
Ms. Aliyeva also underlined that though the HRCA repeatedly issued special Appeals addressed to the competent international organizations about severe violations of the rights, torture and inhuman treatment of Shahbaz Guliyev and Dilgam Askerov, who were held hostages by Armenia, this issue has remained as a challenge. So, she once again expressed her hope in due legal assessment by the international community regarding this issue and in support of the US in return of our captives and hostages.
Furthermore, Ms. Aliyeva reiterated that regular violations of the ceasefire and military provocations committed by Armenia during this challenging time threaten the peace in the entire region. She also spoke about the military provocations of Armenia occurred in July of this year in the direction of Tovuz district of Azerbaijan in order to seize our positions.
In that vein, the Ombudsman said that during that period, she has conducted a fact-finding mission in those areas, and the relevant interim report based on the gathered evidences was developed and addressed to the international organizations. She also said that Armenia targeted the civilians and their objects in blatant violation of the norms of international humanitarian law. The Ombudsman expressed hope that the United States, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, would adequately respond to the provocations of Armenia.
The US Ambassador thanked the Ombudsman for the warm welcome. The Ambassador noted the development of economic, social, energy and security cooperation between the two countries. He stressed that the Ombudsman has a very important role in the effective protection of human rights. Moreover, the future perspectives for the cooperation in exchange of knowledge and experience in the field of human rights were also discussed.