Tofiq Yaqublunun səhhəti Ombudsmanın diqqətindədir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında 14.09.2020-ci il tarixdə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) həkim üzvü tərəfindən qida qəbulundan imtina etməsi ilə bağlı Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 3 saylı İstintaq Təcridxanasından “City Hospital”a köçürülmüş Tofiq Yaqubluya baş çəkilib, onun səhhəti ilə maraqlanılıb, tibbi sənədləri araşdırılıb.
Görüş zamanı T.Yaqublunun sağlamlıq vəziyyəti, həmçinin onun həkimi professor Adil Qeybulla ilə də müzakirə olunub.
T.Yaqublunun hazırda da qida qəbul etmədiyi, səhhətinin stabil və həkim nəzarətində olduğu müşahidə edilib.

Health condition of Tofig Yagublu is in focus of the Commissioner for Human Rights
On September 14, 2020, based on the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, a doctor-member of the National Preventive Group of the Ombudsman visited Tofig Yagublu in the intensive care of the “City Hospital”, who was transferred here from the Investigation Isolator No. 3 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice as a result of his hunger strtike. Furthermore, his health condition was inquired, and medical records were reviewed.
During the conversation within the visit, the health condition of T. Yagublu was also discussed with his doctor, Prof. Adil Geybulla.
It was found that T. Yagublu does not intake food at present, his health is stable and under the medical supervision.