08-09-2020 1415 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, sosial şəbəkələrdə Bərdə rayonunda yetkinlik yaşına çatmayan qızın qaçırılması ilə bağlı valideyninin müraciəti əsasında yayılmış məlumatlar Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən dərhal nəzarətə götürülüb, o, şəxsən yetkinlik yaşına çatmayanla telefon əlaqəsi saxlayıb. Eləcə də Ombudsmanın tapşırığı əsasında Müvəkkilin Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən ailələr ziyarət edilib, yetkinlik yaşına çatmayan şəxs qəbul olunub,  məsələ yerində araşdırılıb.
Nəticə olaraq həmin yetkinlik yaşına çatmayan şəxs Bakı şəhərində lazımi sosial reabilitasiya və psixoloji xidmətlərə yönləndirilib, hüquqlarının təmini nəzarətdə saxlanılır.
Qeyd olunmalıdır ki, sosial və mənəvi-psixoloji mahiyyətə malik olan bu kimi məsələlər hər birimizin dəstəyini tələb edir.
Müvəkkil yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin maraqlarının təmin edilməsinə dəstək olan vətəndaşlara, dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinə öz təşəkkürünü bildirir.

08-09-2020 1416 dəfə oxunub
As reported earlier, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva immediately undertook an investigation into information on the basis of a parent's request regarding the abduction of a minor girl disseminated on social media. The Ombudsman, in person, had a phone contact with the teenager.
Upon the Ombudsman’s instructions, the staff of the Ganja Regional Center carried out an on-site investigation, visited both families, and interviewed the teenage girl. Consequently, the teenager has been directed to social rehabilitation and psychological services in Baku and the situation of ensuring her rights are taken under control.
It should be noted that similar cases of social and moral-psychological nature necessitate the support of each of us.
The Ombudsman thanks all, citizens, state bodies and civil society for the support of defending the interests of the teenage girl.