Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi sülh hüququna dair onlayn tədbir keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cəlilabad Regional Mərkəzi və Cəlilabad rayon Gənclər və İdman İdarəsi birgə “Dayanıqlı sülh insan hüquqlarının təmininə xidmət edir” və “Xalqların sülh hüququ” mövzusunda onlayn tədbir keçirib.
Tədbirdə Regional Mərkəzin əməkdaşları, Cəlilabad, Astara, habelə Bakının Sabunçu rayon gənclər və idman idarələrinin, Cəlilabad rayonu Suluçeşmə kənd ümumi orta məktəbinin, Salyan şəhər A.Səfərov adına İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli  Gimnaziyanın, Lənkəran şəhər O.Mirzəyev adına Qarışıq Tipli Uşaq Evinin və şəhər İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyanın, Astara Pedoqoji Kollecinin Tələbə Gənclər Təşkilatının nümayəndələri, habelə gənc könüllülər və digər fəal gənclər iştirak ediblər.
Tədbirdə sülhün həyat, yaşamaq, sağlam nəsillər anlayışları ilə sıx əlaqəli olduğu, davamlı inkişafı və qarşılıqlı əməkdaşlığı ehtiva etdiyi bildirilib. Habelə qeyd edilib ki, bəşəriyyətin dayanıqlı inkişafı, insan hüquq və azadlıqlarının həyata keçirilməsi sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsindən asılıdır.
Daha sonra atəşkəs rejiminə baxmayaraq erməni hərbi birləşmələrinin mütəmadi olaraqmülki əhalinin yaşadığı kəndləri atəşə tutmaqla əhaliyə ziyan vurması, o cümlədən dinc əhalini girov götürməsi, insanların həyatına təhlükə yaratması, onların yaşamaq, sərbəst hərəkət etmək və digər hüquqlarını pozması, hərbi münaqişələr zamanı əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqlarının müdafiəsinə dair beynəlxalq sənədlərin Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulması ilə əlaqədar ətraflı məlumat verilib.
Tədbirdə Ermənistan hərbi qüvvələrinin işğal altında olan torpaqlarımızdan dərhal çıxarılmasını və Azərbaycanın ərazi bötüvlüyünün təmin edilməsini nəzərdə tutan BMT Baş Assambleyasının 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsinin tələblərinin yerinə yetirilməməsinin, sülhə və təhlükəsizliyə etinasız yanaşılması, işğal altında olan torpaqlarımızda mövcud mədəni irsimizin mənimsənilməsi və nadir tarixi abidələrimizin amansızcasına dağıdılması ilə nəticələnən mənfur əməllərin dünyada sülhün bərqərar olmasına mənfi təsir göstərdiyi bildirilib. Eyni zamanda, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən bütün dünyada sülhün möhkəmləndirilməsi istiqamətində qətiyyətli tədbirlər görülməsinin, hərbi münaqişələrin dinc vasitələrlə ədalətli şəkildə və beynəlxalq hüquq prinsiplərinə uyğun olaraq nizamlanmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held its next online event on the right to peace
Jalilabad Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan together with the district Youth and Sport Department organized an online event on the topics “Sustainable Peace serves human rights promotion” and “The Right of Peoples to Peace”. The event brought together various public and social-care and educational institutions’ representatives, volunteers and young activists.
During the online event it was spoken about the close interlink among the notions of peace, life, and healthy generations, which would depend on the sustainable peace in the entire world, full realization of human rights and fundamental freedoms, as well as maintenance of the peace and security.
Later, it was reminded the blatant and regular violations of Armenia of the ceasefire, targeting civilians and their objects as well as hostage-taking, which had negatively affected the everyday life of people living there, including threatening to their lives and severely violating their rights to life, free movement and the right to peace as well as international law of armed conflict.
At the meeting, also, it was underlined the importance of the enforcement of the UN General Assembly Resolution dated March 14, 2008, reaffirming territorial integrity of Azerbaijan and demanding withdrawal of all Armenian forces; it was also stated that the disregard for peace and security, the misappropriation of our existing cultural heritage in the occupied territories and the ruthless destruction of our unique historical monuments have negatively affected the establishment of peace in the world. At the same time, it was stated the need for the international community to take decisive measures to strengthen peace throughout the world, to resolve armed conflicts in a just and peaceful manner in conformity with the principles of international law.