Ombudsman uşaq hüquqları sahəsində fəaliyyətini genişləndirib
Hazırda ölkəmizin yeni inkişaf mərhələsi insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ardıcıl islahatların davamlılığını şərtləndirir. Normativ hüquqi aktlarının insan hüquqlarına dair beynəlxalq standartlara tam uyğunlaşdırılması, insan hüquqlarının təmini baxımından dövlət orqanları və vətəndaş cəmiyyəti təsisatları ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsi istiqamətində Ombudsmanın Aparatı və regional mərkəzlərinin fəaliyyəti davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən təsdiqlənmiş dövlət proqramları, ölkəmizin ratifikasiya etdiyi beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn öhdəliklər üzrə fəaliyyətin icrası istiqamətində beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa əsaslanan fəaliyyətin də dairəsi genişləndirilir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) UNICEF-in Ölkə Ofisi ilə əməkdaşlığı çərçivəsində illik fəaliyyət planına uyğun olaraq BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin tövsiyələrinin həyata keçirilməsi məqsədilə ayrıca istiqamət olaraq sosial işçi və hüquqşünaslardan ibarət tərkibdə fəaliyyətin icrasına başlanılıb.
Bu fəaliyyət təhsil, səhiyyə, sosial, penitensiar müəssisələrdə və sığınacaqlarda monitorinqlərin, sorğuların keçirilməsinə, uşaq hüquqları sahəsində mövcud çətinliklərin aradan qaldırılmasına və ölkədə həyata keçirilən islahatlara dəstək verəcək.
Qeyd olunmalıdır ki, COVID 19 pandemiyası dövründə bu fəaliyyət davam etdirilmiş, mövcud epidemioloji vəziyyətdə əhalinin bütün qruplarının Ombudsmana müraciəti üçün tam əlçatanlıq təmin edilmişdir. Elektron qaydada və sosial şəbəkələr (facebook, twitter), habelə qaynar xətlər vasitəsilə əhali qruplarının Müvəkkilə ünvanlanan müraciətləri qəbul edilməkdədir.
Müvəkkilin Gəncə, Şəki, Quba və Cəlilabad Regional Mərkəzlərinin yerləşdikləri və əhatə etdikləri ətraf rayonlar, şəhərlər üzrə fəaliyyəti də regionlardan olan müraciətlərin yerində araşdırılması, məlumatlandırma tədbirləri baxımından əhali qrupları üçün əlavə imkanlar yaradır.

Ombudsman Institution of Azerbaijan extends its activity in child rights protection
New development trend in our country necessitates the sustainability of consistent reforms in child rights protection. The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and its Regional Centers continue the activities in harmonization of the national legislative framework with international standards, developing the cooperation with state bodies and civil society institutions in terms of human rights promotion and satisfaction of citizens.
Furthermore, the scope of the international cooperation for the fulfillment of state obligations driven from international treaties, ratified by the State and national state programs is also extended.
According to the Annual Action Plan agreed between the UNICEF Country team and the Ombudsman Office, a new direction of activity has started by a group of social workers and lawyers to fulfil the CRC (Committee) Recommendations.
This activity will be associated with monitoring of education, health, social-care establishments, penitentiaries and shelters and entail the elimination of the existed difficulties and reforms carried out at the national level.
This should be noted that the Commissioner for Human Rights of Azerbaijan (HRCA) continued its activities during the period of pandemic and taking account of the existed epidemiological situation, full access was provided for all groups of the population to apply to the Ombudsman. The Commissioner is being received applications from various groups of population online and through social networks (Facebook and Twitter) and hotlines.
The activities of the Ombudsman’s Ganja, Sheki, Guba and Jalilabad Regional Centers in the surrounding districts and cities, where they are located and which they cover, also create additional opportunities for the population in terms of on-site investigation of appeals from the regions and awareness activities.