Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Məhkəmə Ekspertizası Mərkəzinin əməkdaşlarına ünvanlanan mühazirə təşkil edilib
11-08-2020 1617 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində hüquq-mühafizə orqanları üçün kadr hazırlığını həyata keçirən tədris müəssisələrində hüquqi maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir.
Növbəti mühazirə Ədliyyə Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Məhkəmə Ekspertizası Mərkəzinin əməkdaşları üçün “Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti” mövzusunda onlayn (distant) formada təşkil olunub.
Mühazirə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupun rəhbəri Rəşid Rumzadə tərəfindən tədris olunub. O, dinləyicilərə milli qanunvericilikdə həyata keçirilən islahatlar, Ombudsmanın  insan hüquqlarının müdafiəsi və Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti, şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə müntəzəm keçirilən başçəkmələr, rəftar məsələləri, sənədləşmə və saxlanma şəraitinin araşdırılmasında göstərdiyi yanaşmalar, verilmiş tövsiyələr və onların icrası vəziyyətinə dair məlumatlar milli, xarici ölkə və beynəlxalq təşkilatların təcrübəsindən misallar gətirməklə dinləyicilərin diqqətinə çatdırılıb.
BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının sənədi olan, pis rəftar növlərinin və cəzaların tətbiqinin effektiv tədqiq edilməsi ilə bağlı “İstanbul Protokolu”, SPT tövsiyələri və CPT-nin ümumi məruzələrində yer almış standartlardan çıxarışlar milli qanunvericilik aktları ilə müqayisəli şəkildə tədris olunub.
Ölkə Ombudsmanının insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət, o cümlədən MPM qismində fəaliyyəti dinləyicilər tərəfindən maraqla qarşılanıb, onların sualları ətraflı cavablandırılıb.

A lecture addressed to the Forensic Science Center staff was organized within the activities of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism
11-08-2020 1613 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva continues legal-awareness events for the law-enforcement authorities in the related educational facilities as a part of the work of NPM.
With close support of the Ministry of Justice, the next lecture about the Ombudsman as the NPM was delivered online for the staff of the Forensic Science Center. The lecturer was the head of the NPM group at the Ombudsman Office, Rashid Rumzada.
The listeners of the online course were given the broad information about legal reforms implemented domestically, the activity of the Ombudsman in the field of human rights protection and as the NPM, visits to the places of deprivation of liberty, the approaches of the Ombudsman Office to the issues of treatment, detention condition and the documentation, follow-up visits to check the implementation status of the previously recommendations, and the relevant national and international good practices.
The course participants have been also given comparative legal analysis of the UN official document - Istanbul Protocol, which is also known as the Manual of Effective Investigation and Documentation of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, SPT Recommendations and CPT general standards and the national legal acts.
The lecturer answered the questions of the course participants concerning the general activity of the Ombudsperson in the field of protection and promotion of human rights.