Ombudsman Bakı İstintaq Təcridxanasına baş çəkib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən plandankənar başçəkmə həyata keçirib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanılan bir neçə təqsirləndirilən şəxs, o cümlədən Fuad Qəhrəmanlı və Seymur Əhmədov konfidensial qaydada qəbul olunub və onların müraciəti dinlənilib.
F. Qəhrəmanlı haqqında sosial mediada yayılan məlumatlar öz təsdiqini tapmayıb, eyni zamanda onun vəkilinin müraciəti də yerində araşdırılıb. Qəbul zamanı F. Qəhrəmanlı və S. Əhmədov saxlandıqları müddətdə onlarla rəftardan və saxlanma şəraitindən şikayət etməyib, hal-hazırda sağlamlıq durumlarının da normal olduğunu bildiriblər.
Təqsirləndirilən şəxslərlə rəftar məsələləri, saxlanılma şəraiti, qidalanma, tibbi yardım, telefon danışığı, görüş və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti yerində araşdırılıb. Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin, o cümlədən həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı saxlanılan şəxslərə hüquqları, eləcə də müvafiq qanunvericiliyin tələbləri izah edilib.
Başçəkmə çərçivəsində Ombudsmana ünvanlanmış müraciətlər qəbul olunub, saxlanılan şəxslər tərəfindən barələrində aparılan istintaqla bağlı qaldırılan məsələlər üzrə hüquqi məsləhətlər verilib, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilib.
Yekunda Ombudsman tərəfindən müəssisə rəhbərliyi ilə hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun olaraq həbs yerində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmini, saxlanma şəraiti ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

02-08-2020 1644 dəfə oxunub
As a part of her preventive mechanism mandate, the Azerbaijani Human Rights Commissioner (Ombudsman), Ms. Sabina Aliyeva conducted an unannounced and unscheduled visit to Baku Pre-trial Detention Facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
During the visit carried out in line with the OPCAT requirements and mandate as provided by the Constitutional Law on Ombudsman, the accused persons, held in this detention facility, including Fuad Gahramanli and Seymur Ahmedov have been confidentially interviewed and their concerns were heard.
The information spread through social media has not been approved as well as the appeal by his lawyer was investigated on the spot. During the interview with F. Gahramanli and S. Ahmedov, both did not complain about their treatment and custody conditions and stated being currently in a normal health condition.
The issues of treatment, custody condition, nutrition, access to health care and phone calls, visitations and ensuring other rights of the accused persons inside the facility were straightaway monitored. During the visit the accused persons were explained their rights and requirements of the relevant legislation.
In the course of the visit, the appeals addressed to the Ombudsman have been received, the detainees have been given legal advice with regard to the questions dealing with the investigation of the allegations against them, as well as numerous appeals were solved immediately.
At the end, the Ombudsman had a consultative talk with the director of the facility and appropriate recommendations were given for ensuring the rights and freedoms of the persons, held in places of detention and further improvement of the custody conditions in conformity with national and international laws.