Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən “Vətənin müdafiəsinə hazıram!” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
21-07-2020 1494 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Tovuz və Ağstafa Gənclər və idman idarələrinin əməkdaşlarının, fəal gənclərinin iştirakı ilə “Vətənin müdafiəsinə hazıram!” mövzusunda onlayn hərbi vətənpərvərlik tədbiri keçirilib.
Tədbirin əvvəlində düşmən təxribatı nəticəsində şəhid olmuş həmvətənlərimizin əziz xatirəsi 1 dəqiqləlik sükutla yad edilib. Çıxış edən Ombudsmanın Gəncə regional mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, 2020-ci il iyulun 12-də günorta saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq artilleriya qurğularından istifadə etməklə ölkəmizin Ermənistanla sərhədində yerləşən Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərini ələ keçirmək məqsədilə hücuma keçməyə cəhd göstərmişdir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin mütəmadi şəkildə atəşkəs rejimini pozaraq Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, o cümlədən dinc əhalinin yaşayış yerlərini davamlı olaraq atəşə tutması həm hərbi qulluqçular, həm də mülki əhali arasında ölüm və yaralanma hallarının baş verməsinə səbəb olub.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, Tovuz rayonu istiqamətində baş vermiş təxribat nəticəsində insan hüquqlarının pozulması barədə beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaq üçün Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən verilmiş 13 iyul 2020-ci il tarixli bəyanatda pandemiya dövründə belə işğalçı Ermənistan ordusunun atəşkəs rejimini pozması və təxribatçı hərəkətlərinə davam etməsi münaqişə zonasında yaşayan insanların həyat şəraitini daha da ağırlaşdırdığı xüsusi olaraq vurğulanıb.
Müvəkkil Səbinə Əliyeva Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən atəşə tutulan Tovuzun Ağdam və Dondar Quşçu kəndlərinə mülki şəxslərə məxsus dağıdılmış evlərə, həmçinin artilleriya atəşinə məruz qalmış Tovuz rayon Mərkəzi Xəstəxanasının yaxınlığındakı əraziyə, erməni təxribatları və ağır artilleriya hücumları nəticəsində yaralanan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının sağlamlıq vəziyyəti ilə tanış olmaq üçün hərbi hospitala baş çəkərək monitorinqlər aparıb, apardığı monitorinqlərin nəticələri ilə bağlı hesabat beynəlxalq təşkilatlara göndərilib. Tovuz, Ağstafa və Qazax rayonlarına səfəri zamanı həmçinin şəhid olmuş hərbi qulluqçuların və mülki şəxsin ailələrini ziyarət edən Ombudsman onlara baş sağlığı verib.
S.Abbasov düşmənə qarşı mübarizədə olduqca həssas olan bu dövrdə Azərbaycan gəncliyinin yüksək vətənpərlik nümayiş etdirdiyini, ölkə başçısı İlham Əliyevin çağırışı ilə minlərlə gəncin orduda könüllü xidmət etmək üçün qeydiyyata alınması barədə müraciət etdiklərini, bu gün Azərbaycan Ordusunun ölkə başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində ən müasir silah və döyüş texnikaları ilə təchiz olunduğunu, bunun nəticəsində təxribata yol vermiş düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurulduğunu,  bütün sahələrdə olduğu kimi, informasiya müharibəsində də düşmənlə mübarizədə gənclərin xüsusi fəallıq nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb.
Tədbirdə iştirak edən gənclər Azərbaycan gəncliyinin Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin əmrlərini icra etməyə hazır olduqlarını vurğulayıblar.

Ganja Regional Center of Ombudsman held an event on the topic of “I am ready for the defense of homeland”
21-07-2020 1408 dəfə oxunub
Ganja Regional Center of Ombudsman held an online military patriotic event on the topic of “I am ready for the defense of homeland” with the participation of Tovuz and Agstafa City Youth and Sport Departments and active young people.
Observing a minute silence to pay tribute to the compatriots martyred as a result of recent provocations of the Armenian armed forces, the head of the regional center, Mr. Sabuhi Abbasov stressed in his speech that starting at noon on 12 July, 2020, the Armenian troops once again grossly violating the cease-fire regime in the direction of Tovuz district, located in the international state border of Azerbaijan-Armenia, attempted to capture the positions of Azerbaijan using artillery. These regular attacks targeting civilian objects caused to deaths and injuries of civilians and combatants, he said.
The participants were also informed that the Statement of the Ombudsman of 13 July, 2020, issued to aware the international community about human rights violations as a casualty of the Armenian military provocations occurred in the direction of Tovuz district of the country, particularly emphasized that Armenian armed forces even during the period of pandemic violated the cease-fire regime, which aggravated the life conditions of civilians residing in the area of conflict.
The Azerbaijani Ombudsman, Ms. Sabina Aliyeva carried out fact-finding mission to destructed civilian dwellings and the area near to the Tovuz Central Hospital in Agdam and Dondar Gushchu villages of Tovuz district, shelled from the artillery by the Armenian armed forces, as well as to the military hospital to get familiarized with health condition of Azerbaijani military servicemen, injured because of those provocations and attacks from heavy artillery. The outcomes of the monitoring have been sent to international organizations. In the course of the monitoring in Tovuz, Agstafa and Gazakh districts, the Ombudsman visited the families of martyrs and of a civilian, killed, and conveyed her condolences to them.
S. Abbasov also stated that in this challenging time, the thousands of Azerbaijani young people voluntarily applied to enlist in the army following the country President call. The young people have shown special activity in the fight with the information warfare against opponent.
The young people participated in the event expressed their willingness to follow the orders given by the Supreme Commander-country President.