Ombudsman Aparatının əməkdaşı gender məsələlərinə dair onlayn tədbirdə iştirak edib
“Konstitusiya” Araşdırmalar Fondu tərəfindən Avropa İttifaqı və BMT İnkişaf Proqramının dəstəyi ilə həyata keçirilən “Genderə həssas dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində vətəndaş cəmiyyətinin rolunun artırılması” proqramı çərçivəsində onlayn tədbir təşkil edilib. Tədbirdə yerli vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların və dövlət qurumlarının təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun rəhbəri Əliməmməd Nuriyevin başçılıq etdiyi ekspert qrupu tərəfindən Azərbaycanda qadınların hüquqlarının təmininin gücləndirilməsi məqsədilə “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında”, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Qanunlara, Əmək Məcəlləsi və İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişikliklərlə əlaqədar hazırlanmış təkliflər barədə onlayn formatda ictimai müzakirə keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Ombudsman Aparatının Elmi-analitik sektorunun baş məsləhətçisi Lamiyə Zeynalova Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, qadın hüquqlarının qorunması və gender bərabərliyinə nail olunmasının Ombudsmanın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, qadınlara və qızlara təhsil, səhiyyə xidmətləri, layiqli iş, siyasi və iqtisadi qərar qəbuletmə proseslərində təmsilçilikdə bərabər imkanların verilməsi dayanıqlı iqtisadiyyata, ümumiyyətlə, cəmiyyətlərə və bəşəriyyətə fayda gətirəcəkdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsman bu istiqamətdə müvafiq dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV-lə sıx əməkdaşlıq edərək, müxtəlif qanun layihələrinə və strateji sənədlərə dair təkliflər irəli sürüb. Bu təkliflərin aidiyyəti qurumlar tərəfindən nəzərə alınmasının qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə və qadınların hüquqlarının qorunmasına müsbət təsir göstərəcəyi qeyd olunub.
Müzakirələr zamanı iştirakçılar tərəfindən bu sahədə qanunvericilikdə olan boşluqlar və problemlər, hazırlanan dəyişikliklər müzakirə olunub, bir sıra təkliflər səsləndirilib. Tədbirin təşkilatçıları Azərbaycan Ombudsmanının hər zaman vətəndaş cəmiyyətini dəstəklədiyini və əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıblar.

Staff member of the Ombudsman Office participated in an online event on gender equality
Constitution Research Foundation has organized an event within the program “Promoting the Role of Civil Society in Gender-sensitive Implementation of the Sustainable Development Goals” supported by the EU and UNDP. The online event brought together representatives of local civil society, international organizations and state bodies.
During the event, a group of experts led by the director of the Constitution Research Foundation, Alimammad Nuriyev has conducted an online public discussion regarding proposals related to amendments to the laws on “Guarantees of Gender Equality (Men and Women)”, “Prevention of Domestic Violence”, also to Codes of Labor and Administrative Offences of the Republic of Azerbaijan for the purpose of enhancing guarantees for women’s rights in Azerbaijan.
The chief advisor of the Ombudsman Office, Lamiya Zeynalova greeted the participants on behalf of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and noted that protecting women’s rights and ensuring gender equality are among the priorities in the Ombudsman’s activities.  She noted that providing equal opportunities to women and girls for representation in education and healthcare services, adequate work, political and economical decision-making processes would bring benefit to sustainable economics, in general to societies and mankind.
It was also noted that the Ombudsman put forward proposals for different draft laws and strategic documents while acting in cooperation with relevant state bodies, international organizations, NGOs and mass media. The representative added that consideration of those proposals by corresponding state bodies will contribute to the improvement of legislation and protection of women’s rights.
In the course of the event, the participants discussed about the gaps and problems in the relevant legislative acts, amendments in progress, and sounded a number of proposals.
The facilitators of the event emphasized that the Ombudsman of Azerbaijan always supports and collaborates with the civil society.