Ombudsman Aparatının əməkdaşları Ümumdünya Qaçqınlar Gününə həsr edilmiş onlayn beynəlxalq tədbirdə iştirak ediblər
24-06-2020 1720 dəfə oxunub
Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICMPD) təşkilatçılığı ilə 20 iyun - Ümumdünya Qaçqınlar Gününə həsr edilmiş “COVID-19 dövründə müdafiə olunmaq hüququnun qorunması” mövzusunda onlayn beynəlxalq tədbir təşkil edilib. 70-dən çox iştirakçısı olan bu tədbirə təşkilatın Bakı ofisi də daxil olmaqla bir sıra ölkələrin nümayəndələri, eyni zamanda, Mərkəzin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Layihə rəhbəri Violeta Vaqner, ICMPD nümayəndəsi Kseniya Filipenko, Mərkəzin Tbilisi ofisinin layihə meneceri Tamar Kikvidze, Avropa İttifaqı və Beynəlxalq hüquq üzrə dosent Qalina Kornellis, Azadlıq, Təhlükəsizlik və Ədalət ixtisası, Avropa hüququ üzrə professor Yorrit Riypma, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) Gürcüstan nümayəndəsi Kemlin Förli, habelə digər beynəlxalq ekspertlər qatılıblar.
“Sığınacaq və COVID-19: beynəlxalq və Avropa hüququ kontekstində ictimai sağlamlığın qorunması və sığınacaq hüququnun müdafiə edilməsi arasında balanslaşdırma” mövzusu üzrə məruzələrlə çıxış edən G. Kornellis və Y. Riypma müasir cəmiyyətin COVID-19 pandemiyası və iqtisadi çətinliklər dövründə əhalinin həssas qruplarından olan qaçqın, məcburi köçkün, miqrant, sığınacaq axtaranların düçar olduğu ağır şərait, sərbəst hərəkətin məhdudlaşdırılması, bundan irəli gələn problemlər  və onların həlli sahəsində hüquqi müstəvidə yeni yanaşmalar və çıxış yolları barədə müzakirə aparıblar.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları Turan Cahangirova və Şəbnəm Qəmbərova da iştirak və çıxış ediblər. Tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyevanın adından salamlayaraq, Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkün probleminin ölkə üçün prioritet məsələ olduğunu, Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti və ölkəmizin ərazisinin 20 faizini işğal etməsi nəticəsində bir milyondan artıq azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, nəticədə həmin insanların bütün fundamental hüquqlarının pozulduğunu bildiriblər. Qeyd edilib ki, Müvəkkil məcburi köçkün ailələrinin problem və qayğılarını daim diqqətdə saxlayır, bu sahədə paytaxt və regionlarda genişmiqyaslı maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur, hazırkı qlobal pandemiya dövründə sosial məsuliyyətin artırılması istiqamətində media vasitəsilə mütəmadi şəkildə müvafiq məlumatların ictimaiyyətə çatdırılması təmin edilir.
Eyni zamanda, miqrasiya prosesləri iştirakçılarının hüquqlarının təbliği sahəsində görülən işlər, bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlıq məsələləri barədə ətraflı məlumat verilib. Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (BMqT), Avropa İttifaqı (Aİ),  BMT QAK, ICMPD və digər beynəlxalq qurumlarla mütəmadi olaraq aparılan məsləhətləşmələr və fikir mübadiləsi, Ombudsmanın müxtəlif dövlət qurumları ilə, o cümlədən Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə birgə fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verilib.
Tədbir panelistləri ICMPD tərəfindən həyata keçirilən Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın İcrasına Dəstək (MOBİLAZE) layihəsi, “Miqrasiya araşdırması üzrə beynəlxalq yay məktəb”ləri, eyni zamanda “Miqrasiya” həftə-sonluqları, sənədlərin təhlükəsizliyinə dair təlimçilərin təlimləri və digər tədbirlərdə Azərbaycan Ombudsman Aparatının fəal iştirakı və irəli sürülən təkliflərə görə Azərbaycan Ombudsmanına öz təşəkkürlərini bildiriblər. Bununla yanaşı, onlar Azərbaycan Ombudsmanının miqrantların saxlanılması mərkəzlərində saxlanılan əcnəbilərin vəziyyətinin monitorinqi təcrübəsini bölüşməyə dəvət ediblər.

Staff members of Ombudsman Office participated in an online international event dedicated to the World Refugee Day
24-06-2020 1630 dəfə oxunub
The International Centre for Migration Policy Development (ICMPD) organized an international webinar titled "Protecting the right to protection in the period of COVID-19" dedicated to June 20, World Refugee Day. The event was held with more than 70 participants and brought together representatives of ICMPD in Azerbaijan, also ICMPD’s Regional Portfolio Manager for Eastern Europe and Central Asia, Violeta Wagner, ICMPD Project Officer, Xenia Philipenko, ICMPD National Project Officer in Georgia, Tamar Kikvidze, also the Associate Professor of European Union and International Law, Galina Cornelisse, the Professor of European Law, specialisation Area of Freedom, Security and Justice at the Europa Institute of Leiden Law School, Jorrit Rijpma, UNHCR representative in Georgia, Kemlin Furley, as well as international experts.
G.Cornellisse and J. Rijpma delivered reports related to the topic "Asylum and COVID-19: balancing between protecting public health and safeguarding the right for asylum under the International and European law". They delivered lectures stressing severe conditions faced by vulnerable groups of population, including refugees, IDPs, migrants, asylum seekers in times of COVID-19 pandemic and economic challenges, restrictions on freedom of movement, the problems arising out of that, new approaches and solutions existing in legal sphere.
Staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Turan Jahangirova and Shabnam Gambarova also participated in the event and made speeches. They have greeted the participants on behalf of the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, and mentioned that the problem of refugees and IDPs is a priority issue in Azerbaijan. This was also noted that more than one million Azerbaijanis became refugee and IDPs, consequently, almost all their fundamental rights were grossly violated as a result of ethnic cleansing policy and occupation of 20 percent of Azerbaijani lands by Armenia. It was also mentioned that the Commissioner always attaches importance to the problems and needs of refugee and internally displaced families, organizes relevant large-scale awareness-raising events in the capital Baku and regions. They have reported that information is communicated through media to the public for enhancing social responsibility during the ongoing pandemic. They also provided information about the activities carried out for the promotion of participants of migration processes, international cooperation issues in this regard. The participants of the event were also informed about constant consultations and exchange of views conducted with IOM, EU, UNHCR, ICMPD and other international organizations, as well as the Ombudsman’s activities coordinated with different state bodies, namely with State Migration Service.
The panelists of the event extended thanks to the Ombudsman of Azerbaijan for the active participation in the “Support to the Implementation of the Mobility Partnership with Azerbaijan (MOBILAZE)”, International Summer School on Migration, Migration Studies Weekends and document security training of trainers, as well as and proposals put forward. Moreover, they invited to share the Azerbaijani Ombudsman’s practice regarding monitoring the situation of foreigners kept in detention centers of illegal migrants.