Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Salyan Rayonlararası Psixiatriya Xəstəxanasına başçəkmə həyata keçirilib
19-06-2020 1609 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Səhiyyə Nazirliyinin Salyan Rayonlararası Psixiatriya Xəstəxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən plandankənar başçəkmə həyata keçirilib.
Yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) geniş yayılmasının qarşısının alınması və onunla mübarizənin gücləndirilməsi üçün tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi dövründə həmin müəssisədə saxlanma şəraiti, müyəssərlik, rəftar məsələləri, qidalanma səviyyəsi, tibbi-sosial xidmətlərə çıxış imkanları, daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, hospitallaşdırılmış pasiyentlərin hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyəti araşdırılıb.
Başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin palata və şöbələrinə, yeməkxanaya, ərzaq anbarına və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, çatışmazlıqlar müəyyənləşdirilib.
Başçəkmə zamanı müəssisə rəhbərliyi sanitar-gigiyenik vəziyyətin nəzarətdə saxlanıldığını, müalicə alan şəxslərin mütəmadi olaraq müayinələrdən keçirildiyini, dezinfeksiyaedici və qoruyucu vasitələrlə təmin edildiyini, həmçinin işçi heyətə koronavirus infeksiyasından qorunma qaydaları barədə maarifləndirici məlumatların verildiyini, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar pasiyentlərin yaxın qohumları ilə görüşlərinin də məhdudlaşırıldığını bildirib.
Xəstəxananın mətbəxinin və ərzaq anbarının binasının 1963-cü ildə tikildiyi və standartlara uyğun olmadığı, tərəvəz məhsullarının saxlanılmasına dair qaydalara düzgün riayət edilmədiyi müşahidə edilib.
Müəssisə rəhbərliyinə qanunvericilik əsasında sənədləşmədə olan nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı hüquqi məsləhət verilib, qanunvericiliyin tələbləri izah olunub. Müəssisə rəhbəri 11 nəfər həkim, 20 nəfər isə tibb bacısı ştatının vakansiya olduğunu, bunun da tibbi yardımın təşkilində çətinliklər yaratdığını bildirib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla 18 may - 18 iyun tarixlərində Müvəkkilin təşəbbüsü ilə respublikamızda elan edilmiş İnsan Hüquqları Aylığı çərçivəsində BMT-nin “Psixi xəstələrin müdafiəsi və psixiatriya yardımının yaxşılaşdırılması prinsipləri”, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, koronavirus epidemiyasından qorunmaq üçün sosial məsafə saxlanılması və gigiyenanın nəzarətdə saxlanılması tövsiyə olunub.

National Preventive Group of the Ombudsman carried out a visit to Salyan Interregional Psychiatric Hospital
19-06-2020 1607 dəfə oxunub
Members of National Preventive Group (NPG) conducted an ad hoc visit to Salyan Interregional Psychiatric Hospital of the Ministry of Health without prior notice as part of the activities within National Preventive Mechanism (NPM) mandate of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
The NPG members monitored the living conditions, treatment issues, nutrition level, access to medical-social care services, the situation of investigating the incoming appeals, ensuring the rights of hospitalized patients and proper documentation in the facility during the special quarantine regime enacted for the prevention of wide spread of novel COVID-19 infection and strengthen the fight against it.
In the course of the visits, the NPG members monitored rooms and departments, canteen, food storage and other units of the facility, investigated the existing situation and documentation concerning provision of medical assistance, nutrition, supply of hot and cold drinking water, walking, meeting and phone calls. They have identified some deficiencies.
During the visit, the administration of the facility reported that the sanity-hygienic situation is under control; patients regularly undergo check-up and are provided with disinfectants and protective equipment. This was noted that the working staff has been informed about the rules of protection against COVID-19, also visits by their relatives have been suspended.
It was found that kitchen and food warehouse of the hospital were built in 1963 and fail to meet standards now; rules of properly storing vegetable products are not followed.
The administration of the facility was given legal advice in line with the legislation concerning the elimination of deficiencies in documentation, legislative requirements were explained. The chief of the hospital reported that staff numbers of 11 doctor and 20 nurse are vacant that leads to difficulties in rendering medical assistance.
In conclusion, the NPG members communicated legal awareness discussion to the administration and responsible staff of the facility based on the UN Principles for the protection of persons with mental illness and the improvement of mental health care and the Law on Psychiatric Assistance of the Republic of Azerbaijan as part of Human Rights Month-long Campaign. They put recommendations concerning social distancing and observing hygiene in order to be protected against coronavirus epidemic.