Ombudsman Aparatı və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə videokonfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 18 iyun – İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “İnsan hüquqlarının müdafiəsində Ombudsman təsisatının Vəkillər Kollegiyası ilə əməkdaşlığı” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva əvvəlcə iştirakçıları İnsan Hüquqları Günü münasibətilə təbrik edib, ölkəmizdə 18 may – 18 iyun tarixlərini əhatə edən İnsan Hüquqları Aylığının əhəmiyyətini, bu kontekstdə çoxsaylı və genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, aylıq çərçivəsində dövlət və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının aktiv iştirakı ilə keçirilən tədbirlər insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində fəaliyyəti gücləndirmək, əldə olunmuş nailiyyətlər barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq, əhalinin hüquq düşüncəsini və hüquq mədəniyyətini inkişaf etdirmək baxımından olduqca mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Müvəkkil müasir dünyada vəkillik institutunun əhəmiyyətini qeyd edərək Ombudsman təsisatı ilə Vəkillər Kollegiyasının birgə əməkdaşlığının  böyük önəm kəsb etdiyini vurğulayıb. Səbinə Əliyeva rəhbərlik etdiyi qurumla Vəkillər Kollegiyası arasında əhalinin peşəkar hüquqi yardımla təmin edilməsi, hüquqi maarifləndirmə və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində gələcək birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətli olacağını deyib.
Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov iki qurum arasında keçirilən ilk tədbirin insan hüquqları və azadlıqlarının qorunması məsələsinin müzakirəsi, eyni zamanda, birgə fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən olunması baxımından mühüm önəm daşıdığını bildirib. O, 2011-ci ildə insan hüquqları üzrə qəbul edilmiş Milli Fəaliyyət Proqramının icrası istiqamətində Kollegiya tərəfindən müvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini və bu barədə Ombudsman Aparatına məlumatlar verildiyini nəzərə çatdırıb. A. Bağırov, həmçinin ölkəmizdə vəkillik institutunun inkişafı istiqamətində görülən işlərin əhəmiyyətindən bəhs edib, Ombudsman təsisatı ilə Vəkillər Kollegiyası arasında gələcək əməkdaşlıq haqqında fikirlərini ifadə edib.
Videokonfransda qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

18-06-2020 1429 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) and the Bar Association of the Republic of Azerbaijan held a videoconference on “Cooperation of the Ombudsman Office and Bar Association in protecting human rights” devoted to June 18, Human Rights Day in Azerbaijan.
The Ombudsman Sabina Aliyeva firstly extended her congratulations to participants on Human Rights Day, noted the importance of Human Rights Month-long Campaign running between May 18 and June 18, and referred to numerous and large-scale events organized in this context. She has mentioned that events held with participation of state and civil society institutions are of special importance to strengthen activities for the protection and promotion of human rights, inform the society about the results obtained and develop legal thinking and legal culture of the population.
The Commissioner touched upon the key importance of advocacy in the modern world and thus the paramount significance of collaboration between the Ombudsman institution and Bar Association. Sabina Aliyeva pointed that future collaboration will be of importance in the directions of providing professional legal assistance to population, legal awareness raising and improving legislation.
The chairman of the Bar Association, Anar Bagirov noted that the first event held between two institutions plays an important role in discussing the issues on protection of human rights and freedoms, at the same time for defining joint activity directions.
He drew attention to the relevant actions taken by the Bar Association in the framework of implementation of the National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan (2011) and reported that the Ombudsman Office was also informed about the outcome. Anar Bagirov also spoke about the activities carried out towards the development of lawyering in Azerbaijan and shared his views about future bilateral cooperation.
The parties also held discussions on the issues of mutual interest and put forward a number of proposals.