Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi hüquqi maarifləndirici videokonfranslar keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Quba Regional Mərkəzi və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Quba bölgəsi üzrə şöbəsinin birlikdə təşkilatçılığı ilə Quba, Xaçmaz, Siyəzən, Qusar və Şabran rayonlarının dini icmalarının  nümayəndələrinin və Komitənin əməkdaşlarının iştirakı ilə videokonfrans keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə iyunun 18-inin ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Müvəkkilin təşəbbüsü ilə 18 may – 18 iyun tarixlərində ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Aylığı” keçirilir.
Tədbirdə digər məsələlərlə yanaşı, “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrası üzrə müzakirə aparılıb, məsələnin hüquqi və dini aspektlərindən bəhs olunub.
Eyni zamanda, Quba Regional Mərkəzi videokonfrans rejimində Quba və Qusar rayonlarının Gənclər və İdman İdarələrinin əməkdaşlarının və müvafiq rayonlardan olan fəal gənclərin iştirakı ilə maarifləndirmə tədbiri keçirib.
Həmin tədbirdə iştirakçılar “Azərbaycan gəncləri 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrası ilə əlaqədar Müvəkkil tərəfindən görülən işlər barədə geniş məlumatlandırılıb.
Tədbirlərdə Ombudsmanın səlahiyyətləri və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Guba Regional Center of the Ombudsman held awareness raising videoconferences
Guba Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and Guba Regional Department of the State Committee on Religious Associations (SCRA) have jointly organized a videoconference for representatives of religious communities from Guba, Khachmaz, Siyazan, Gusar and Shabran districts and the staff members of the SCRA.
In his speech, the head of Guba Regional Center of the Ombudsman, Bahruz Afandiyev noted that June 18 is marked as Human Rights Day in Azerbaijan according to the Presidential Order dated June 18, 2007. He stated that every year Human Rights Month-long Campaign initiated by the Ombudsman kicks off in the country on May 18 and runs until June 18.
The participants held discussions on the implementation of the Plan of Actions on Prevention of gender-biased sex selection for the period of 2020-2025 and touched upon the legal and religious prospects of the issue.
Furthermore, Guba Regional Center also held an online awareness-raising event via videoconferencing with the participation of staff members Guba and Gusar District Youth and Sport Departments and active young people from these districts.
During this event, participants were informed about the Ombudsman’s competencies and directions of activity, including the actions taken in relation to the implementation of the State Program “Azerbaijani Youth in years 2017-2021”, later, their questions were answered.