Şəkidə virtual “Son zəng” tədbiri keçirilib
Bu günlərdə Şəki şəhər R.Əfəndiyev adına 10 nömrəli tam orta məktəbin təşkilatçılığı ilə virtual “Son zəng” tədbiri keçirilib. Məktəb kollektivi ilə yanaşı virtual son zəng tədbirində Şəki şəhər Təhsil şöbəsinin müdiri, Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şəki Regional Mərkəzinin əməkdaşı Elman İmamverdiyev iştirak edib.
E.İmamverdiyev tədbir iştirakçılarını Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından 15 iyun – Milli Qurtuluş günü və son zəng günü ilə əlaqədar təbrik edib, xoş arzularını çatdırıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun tarixinin respublikamızda “Milli İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunduğu, bununla bağlı bu il də 18may-18 iyun tarixlərində ölkədə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edildiyi, bu məqsədlə aidiyyatı dövlət qurumları, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları, elm-təhsil müəssisələri, vətəndaş cəmiyyəti institutları, o cümlədən qeyri hökumət təşkilatları, kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən ölkənin bütün şəhər və rayonlarında insan hüquqları ilə bağlı onlayn silsilə tədbirlər keçirildiyi bildirilib.
Uşaq hüquqlarının müdafiəsinin də Müvəkkilin diqqət mərkəzində olduğunu söyləyən E.İmamverdiyev Şəki şəhər R.Əfəndiyev adına 10 nömrəli məktəbin Ombudsman təsisatının Təhsil Nazirliyi ilə birgə Uşaq Hüquqları üzrə Pilləli Tədris Proqramının uğurla həyata keçirildiyi ilk məktəblərdən biri olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.

An online “Last bell” graduation ceremony was held in Sheki
Recently, Sheki city school #10 named after R. Afandiyev, one of the first schools hosting peer-to-peer Child Rights Education program jointly implemented by the Ombudsman institution and the Ministry of Education, has organized a virtual “Last bell” ceremony. The director of Sheki City Education Department, representative of Sheki City Executive Authority, also a staff member of the Sheki Regional Center of the Ombudsman, Elman Imamverdiyev took part at the online event along with the staff of the school.
E. Imamverdiyev congratulated and conveyed warm wishes to the participants on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva with respect to June 15, National Salvation Day and the graduation day and noted that June 18 is celebrated as Human Rights Day according to the Presidential Order dated June 18, 2007. He also added that May 18-June 18 was declared Human Rights Month-long Campaign at the initiative of the Ombudsman during which a range of online events regarding human rights is being hosted all over the country by state bodies, central and local executive authorities, educational-scientific organizations, civil society organizations, including NGOs and mass media.
The representative of the Ombudsman’s Regional Center stated that the issues of child rights protection is under constant focus of attention of the Ombudsman. He added that Sheki city school #10 named after R. Afandiyev was among the first schools in which the Ombudsman institution and the Ministry of Education successfully implemented Hierarchic Child Rights Education program.