Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən regionlarda başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Gəncə və Şəki şəhərlərindəki psixiatriya xəstəxanalarına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən plandankənar başçəkmələr həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakultativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil edilən başçəkmələrdə məqsəd yeni növ koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə əlaqədar tətbiq edilən  xüsusi karantin rejimi dövründə həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma səviyyəsi, tibbi-sosial xidmətlərə çıxış imkanları, pasiyentlərin hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmələr çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisələrin palata və şöbələrinə, görüş yerlərinə, yeməkxanalara, ərzaq anbarlarına və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, çatışmazlıqlar müəyyənləşdirilib.
Gəncə şəhər və Şəki rayon Psixatriya Xəstəxanaları Ombudsmanın təklifləri də nəzərə alınmaqla yeni binalara köçürülüb. Başçəkmələr zamanı koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar sanitar-gigiyenik qaydalara diqqət yetirildiyi, əməkdaşların tibbi maskalarla təmin edildiyi, xəstələrdən və əməkdaşlardan test nümunələrinin götürüldüyü, mütəmadi olaraq dezinfeksiya tədbirlərinin davam etdirildiyi, sovqat qəbulu və görüşün müvəqqəti olaraq dayandırıldığı məlum olub.
Gəncə şəhər Psixatriya Xəstəxanası müasir tibbi avadanlıqlarla təchiz olunsa da, onların tətbiqi üçün ixtisaslı kadrlara (laborant, rentgenoloq, radioloq, terapevt, psixiatr və USM həkimi) ehtiyac var.
Şəki rayon Psixiatriya Xəstəxanasında ixtisaslı kadr və ştatların çatışmadığı müşahidə edilib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla 18 may - 18 iyun tarixlərində respublikamızda Müvəkkilin təşəbbüsü ilə elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində BMT-nin “Psixi xəstələrin müdafiəsi və psixiatriya yardımının yaxşılaşdırılması prinsipləri”, “Psixiatriya yardımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, koronavirus epidemiyasından qorunmaq üçün sosial məsafə saxlanılması və gigiyenanın nəzarətdə saxlanılması tövsiyə olunub.

National Preventive Group of the Ombudsman carried out visits in regions
The members of National Preventive Group (NPG) conducted ad hoc visits to Ganja and Sheki Psychiatric Hospitals without prior notice within the National Preventive Mechanism (NPM) mandate of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
The visits, organized on the basis of OPCAT requirements and the Constitutional Law on the Ombudsman, were aimed at studying conditions of living, treatment issues, nutrition, access to medical-social care services, ensuring the rights of patients and proper documentation in those facilities during the special quarantine regime that was enacted due to the novel COVID-19 pandemic.
In the course of the visits, the NPG members monitored rooms and departments, visiting areas, canteen, food storage and other parts of facilities. They investigated the existing situation and documentation concerning rendering medical assistance, nutrition, supply of hot and cold drinking water, walking, meeting and phone calls, and identified deficiencies.
Ganja city and Sheki Psychiatric Hospitals have been moved to new buildings with due consideration of the Ombudsman’s proposals. During the visits, this was observed that sanitary-hygienic rules about COVID-19 pandemic were followed; staff was provided with personal protective equipment; patients and staff members were tested for COVID-19; disinfection work was regularly conducted; reception of parcels and meetings were temporarily suspended.
Although Ganja City Psychiatric Hospital is supplied with modern medical equipment, there is a need for specialist staff (lab specialist, roentgenologist, radiologist, therapist, psychiatrist and ultrasound technician) for their management.
This was also revealed that specialists and number of staff are lacking in Sheki Psychiatric Hospital.
In the framework of Human Rights Month-long Campaign, the NPG members held legal awareness-raising discussion with the administration and responsible staff members of the facility based on the UN Principles for the protection of persons with mental illness and improvement of mental health care and the Law on Psychiatric Assistance of the Republic of Azerbaijan. They also recommended keeping social distance and controlling the hygienic situation for the protection against COVID-19.