Ombudsman Aparatının əməkdaşı Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş onlayn görüşdə iştirak edib
01-06-2020 1375 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatının əməkdaşı Uşaqların Beynəlxalq   Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş onlayn görüşdə iştirak edib
1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi tərəfindən F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası və 95 nömrəli tam orta məktəb ilə birgə 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş onlayn görüş keçirilib.
Onlayn görüşdə Ombudsman Aparatının, Təhsil Nazirliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin, Nəsimi və  Xətai rayonlarının gənclər və idman idarələrinin, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, habelə sağlamlıq imkanları məhdud 2, 3 və 5 saylı məktəblərin istedadlı uşaqları iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının şöbə müdiri Faiq Ağayev onlayn görüşdə çıxış edərək uşaqları, onların valideynlərini və müəllimlərini Müvəkkil Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü  münasibətilə təbrikini və ən xoş arzularını çatdırıb.
Ombudsmanın insan hüquqlarının ayrılmaz tərkib hissəsi olan uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği, o cümlədən pandemiya dövründəki fəaliyyəti çərçivəsində gördüyü işlər, eyni zamanda, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar Bəyanatı haqqında məlumat verilib.
Ölkə Prezidentinin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun tarixinin  ölkəmizdə Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edildiyi,  həmin  əlamətdar tarixlə əlaqədar ənənəvi olaraq, bu il də Ombudsmanın təşəbbüsü ilə mayın 18-dən iyunun 18-dək respublikamızda “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunduğu, bu çərçivədə uşaq hüquqları ilə də bağlı onlayn formada silsilə tədbirlərin keçirildiyi bildirilib.
Onlayn görüş çərçivəsində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların ifasında şeirlər, mahnılar səsləndirilib.

Representative of the Ombudsman Office participated in an online meeting dedicated to International Day for Protection of Children
01-06-2020 1376 dəfə oxunub
An online meeting on June 1- International Day for Protection of Children was held by Child and Youth Development Center #1 in cooperation with Republic Child Library named after Firudin Kocharli and high school #95.
The online meeting was joined by representatives from Ombudsman Office, Ministry of Education, State Committee for Family, Women and Children Affairs, Khatai District Executive Authority, Nasimi and Khatai District Youth and Sport Departments, non-governmental organizations, as well as talented children with limited health capacities from schools #2, #3 and #5.
The Head of a Department of the Ombudsman Office, Faig Aghayev greeted and congratulated children, their parents and teachers wishing all the best on behalf of the Commissioner for Human Rights, Sabina Aliyeva.
He has provided information about the Ombudsman’s activities carried out for protection and promotion of children’s rights, which is an integral part of human rights, also actions taken during the pandemic period, as well as the Statement on June 1- International Day for Protection of Children.
The participants were also informed about the annual Human Rights Month-long Campaign which is currently held in the country on the initiative of the Ombudsman. It was added that  a series of events on children’s rights are held online as well.
In the course of the event, children with limited health capacities recited poems and performed songs.