Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi hüquqi maarifləndirici regional videokonfrans keçirib
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman)  tərəfindən elan olunmuş 18 may-18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində qərb bölgəsi üzrə Heydər Əliyev Mərkəzləri ilə birlikdə "İnsan hüquqlarının təmin edilməsi Azərbaycan dövlətinin ali məqsədidir"  mövzusunda hüquqi maarifləndirici videokonfrans təşkil edilib. Videokonfransda Samux, Gəncə, Şəmkir, Göygöl, Goranboy, Naftalan, Daşkəsən, Gədəbəy, Qazax, Ağstafa, Tovuz, Ucar, Ağcabədi, Tərtər, Ağdam, Saatlı və Qobustan Heydər Əliyev Mərkəzlərinin rəhbərləri iştirak ediblər.
İştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayan Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov çıxışında bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə iyunun 18-i ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunur və bu əlamətdar tarixi nəzərə alaraq ötən dövrdəki fəaliyyəti bir daha nəzərdən keçirmək, əldə edilən nailiyyətləri, qarşıda duran məsələləri və onların aradan qaldırılması üzrə tədbirləri müəyyənləşdirmək məqsədilə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə mayın 18-dən iyunun 18-dək respublikamızda “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunub.
Videokonfransda qeyd olunub ki, hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra ardıcıl və bu gün də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən  davam etdirilən islahatlara başlanılmış, ölkəmizin dünyada müstəqil, hüquqi və demokratik dövlət kimi tanınması, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində ciddi tədbirlər həyata keçirilmişdir. S.Abbasov xatırladıb ki, Ümummilli liderin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə müstəqil Azərbaycanın ilk konstitusiyası hazırlanmış, insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi olduğu bəyan edilmiş, ölkənin qanunvericilik bazası yaradılmış, insan hüquqlarının təmini istiqamətində bir sıra mühüm fərman və sərəncamlar imzalanıb.
Çıxış  zamanı 10 fevral 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin müvafiq fərmanı ilə ölüm cəzasının ləğv edildiyi, həmçinin 22 fevral 1998-ci il tarixdə imzaladığı “İnsan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərmanı və 18 iyun 1998-ci il tarixli “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamının insan hüquqları sahəsində ən mühüm sənədlərdən olduğu bildirilib. 28 dekabr 2001-ci ildə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun qəbul edilməsinin insan hüquqları sahəsində böyük dönüş nöqtəsi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Videokonfransda qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin Ümummilli liderin siyasətini uğurla davam etdirməsi nəticəsində ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatın bütün sahələrində, hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda, insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən islahatlarla Azərbaycan bir çox göstəricilər üzrə sürətlə inkişaf edən ölkəyə çevrilib. Bildirilib ki, dövlət başçısı tərəfindən insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində imzalanmış bir sıra fərman və sərəncamlar, qəbul edilmiş dövlət proqramları, eləcə də Azərbaycan Respublikasında “İnsan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı”, “Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyinin artırılmasına dair Milli Fəaliyyət Proqramı”nın icrası ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi önəm verilməsini sübut edir.

26-05-2020 1276 dəfə oxunub
In the frame of the May 18 and June 18 Human Rights Month-Long Campaign, announced by the Ombudsman of Azerbaijan, Ganja Regional Center of the Ombudsman in coordination with Samukh city Heydar Aliyev Center organized a regional legal awareness videoconference entitled “Ensuring human rights is the highest goal of the State of Azerbaijan” for all Heydar Aliyev Centers located in the western region. Heads of centers from Samukh, Ganja, Shamkir, Goygol, Goranboy, Naftalan, Dashkasan, Gadabay, Gazakh, Agstafa, Tovuz, Ujar, Agjabedi, Terter, Agdam, Saatli and Gobustan joined this videoconference.
In his speech, the head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov delivered warmest greetings of the Commissioner to the participants and informed them about history of establishment of the Human Rights Day in Azerbaijan and the Human Rights Month-long Campaign initiated by the Ombudsman. The goal of this month-long campaign was to assess the accomplishments, future perspectives and preventive measures for eliminating impediments.
It was noted that each year, 18 June is celebrated as the Human Rights Day in the country according to the relevant Presidential Order of 18 June, 2007. In this regard, on the initiative of the Ombudsman, the period between 18 May and 18 June is celebrated as a month-long campaign on human rights.
Then, it was said that constant state-building reforms were initiated by the National Leader Heydar Aliyev and today are continued by his successor President Ilham Aliyev, including those for the protection and promotion of human rights.  Mr. Abbasov also talked about the history of enacting the first Constitution of independent Azerbaijan, legislative framework and about a number of decrees and orders of public importance in the field of human rights.
Furthermore, the participants were informed about the Presidential Decree of 1998 on the abolishment of the capital punishment, Decree of 1998 on the actions for ensuring human and civil rights and freedoms and Order of 1998 On the approval of the State Program on the protection of human rights. Alike, one of such keystone documents was Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan adopted in 2001.
It was also stated that Azerbaijan became a fully-fledged member of the international community as a result of the reforms taken by the President Ilham Aliyev in all fields of public-political, socio-economic and cultural life, legal-state and state-and-citizen relationship and human rights. One of the factors impacted on the development of the country are the Presidential decrees, orders, state programs, including National Action Plan on the Protection of Human Rights and 2011 National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan.