Ombudsman Regional Mərkəzlərin əməkdaşları ilə onlayn görüş keçirib
Hazırda dünya miqyasında yeni növ koronavirus infeksiyası (COVID-19) ilə mübarizə strateji əhəmiyyətli prioritet məsələdir. Azərbaycanda da bu istiqamətdə Prezident İlham Əliyevin müvafiq göstərişləri  və tapşırıqları əsasında ardıcıl, məqsədyönlü, zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilir.
Ölkəmizdə Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın vəziyyətə  uyğun qəbul edilən çevik qərarları əsasında xüsusi karantin rejimi tətbiq edilməkdədir. Karantin rejiminin tələblərinə müvafiq olaraq, mövcud qaydalar çərçivəsində və tövsiyələrə uyğun şəkildə Ombudsmanın  Aparatı və Regional Mərkəzlərində də sosial məsafənin saxlanması və özünütəcrid kimi izolyasiya tədbirlərinə riayət olunur, eyni zamanda, şəxslərin birbaşa qəbulu müvəqqəti olaraq dayandırılıb, müraciətlər telefon, faks, poçt, qaynar xətlər, email, sosial şəbəkələr vasitəsilə və elektron müraciət formasında qəbul olunur.
Hazırkı vəziyyətin tələbləri nəzərə alınaraq, bu gün Ombudsman Səbinə Əliyeva, Aparatın müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərləri və Regional Mərkəzlərin əməkdaşlarının iştirakı ilə təsisatın mövcud fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi məqsədilə videokonfrans vasitəsilə görüş keçirilib.
Onlayn görüşdə Ombudsmanın Aparatının, 35 rayonu əhatə edən Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba regional mərkəzlərinin pandemiya dövründə fəaliyyəti, əhalinin müraciətlərinə baxılması məsələləri müzakirə edilib. Mövcud şəraitdə müraciətlərin hərtərəfli araşdırılması işinin daha da təkmilləşdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Görüş zamanı pandemiya ilə mübarizə istiqamətində ölkədə əldə edilmiş müsbət dinamikanın qorunması və əhalinin hüquqlarının səmərəli müdafiəsi üçün Ombudsmanın Aparatı və Regional Mərkəzləri tərəfindən insanların həyat və sağlamlığının qorunması ilə bağlı əhali arasında maarifləndirmənin #BizBirlikdəGüclüyük, #EvdəQal çağırışlarına uyğun olaraq genişləndirilməsi məsələsi ətrafında da müzakirələr aparılıb.
Ombudsman, həmçinin təsisatın gələcək fəaliyyət istiqamətlərinə dair müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verərək, pandemiya dövründə həssas əhali qruplarına xüsusi qayğı göstərilməsinin əhəmiyyətini bir daha diqqətə çatdırıb. Videokonfrans digər vacib məsələlərin müzakirəsi ilə yekunlaşıb.

Ombudsman held a videoconference with the staff of Regional Centers
The fight against the novel coronavirus infection (COVID-19) is now an issue of strategic priority in the world. The consecutive, purposeful, necessary and urgent measures are also taken in Azerbaijan in this direction according to the instructions of the President Ilham Aliyev.
A special quarantine regime has been enacted in the country in accordance with the adequate decisions of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers made in response to the existing circumstances.
Taking into account the requirements of the quarantine, existing rules and recommendations, the Office and Regional Centers of the Ombudsman also follow social distancing and self-isolation measures. At the same time, reception of persons is temporarily suspended in the premises of the institution, while appeals are received via phone calls, fax, post, hotlines, e-mail, social networking and online application form.
Considering the current conditions, today an online meeting was held via videoconferencing with participation of the Ombudsman Sabina Aliyeva, heads of structural units of the Office and regional centers in order to assess the current activities and discuss the future tasks.
During the online meeting, discussions were held with regard to general activities during the pandemic and investigation of complaints by the Ombudsman's Office and four regional centers (Ganja, Sheki, Jalilabad and Guba) covering 35 districts. Participants have also exchanged views on further improving the comprehensive investigation of appeals in the current situation. The meeting also focused on discussions about expanding raising awareness of population by the Ombudsman's Office and Regional Centers with the purpose of maintaining the positive results attained in the country in combating the pandemic  and ensuring  effective human rights protection, while also joining the calls #WeAreStrongTogether, #StayAtHome for the protection of human life and health.
The Ombudsman also gave relevant instructions and recommendations regarding the future activity directions of the institution. She stressed the importance of providing special care towards vulnerable population groups during the pandemic. The discussions on other issues of importance were summarized in the videoconference as well.