Sosial xidmət müəssisələrindəki əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının müdafiəsi Ombudsmanın diqqət mərkəzindədir
13-04-2020 1632 dəfə oxunub
Sosial xidmət müəssisələrindəki əlilliyi olan şəxslərin və ahılların  hüquqlarının müdafiəsi Ombudsmanın diqqət mərkəzindədir
Əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin və ahılların sosial müdafiəsi, onlara sosial xidmətlərin göstərilməsi, sosial və peşə-əmək reabilitasiyalarının həyata keçirilməsi məqsədilə hazırda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən sosial xidmət müəssisələrində 1100-dən çox şəxs daimi dövlət təminatında yaşayır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) sosial xidmət müəssisələrindəki əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının təmini məsələsini daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Ombudsmanın “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya”nın həyata keçirilməsinin təşviqi, müdafiəsi və monitorinqi üzrə müstəqil mexanizmin, habelə “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”nın Fakültativ Protokolunda nəzərdə tutulmuş milli preventiv mexanizmin funksiyalarının icrası çərçivəsində il ərzində əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən sosial xidmət müəssisələrində də planlı və plandankənar olmaqla monitorinq və başçəkmələr həyata keçirilir.
Müvəkkilin iştirakı və tapşırığı ilə keçirilən həmin monitorinq və başçəkmələr zamanı bu qəbildən olan şəxslərə yaradılmış şəraitin müyəssərliyi, qidalanma, tibbi və sosial xidmətlərə çıxış imkanları, asudə vaxtın səmərəli təşkili, məlumatlandırma  tədbirləri və bununla bağlı çap materiallarının paylanması, görünən yerlərdə asılması yerində yoxlanılır, olmayan yerlərdə isə təcili təmini məsələləri qaldırılır.
Bundan əlavə, aparılan fərdi və kollektiv hüquqi maarifləndirici söhbətlərdə əlilliyi olan şəxslərə və ahıllara Ombudsmana poçt, e-mail, faks, sosial şəbəkələr (facebook, twitter), habelə 24 saat ərzində xidmət göstərən qaynar xətlər (0503709896 və 012916) vasitəsi ilə də müraciət etmək imkanları izah olunur, eyni zamanda, onlara qarşı hər hansı bir ayrı-seçkilik, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar kimi hüquqpozma hallarının yolverilməzliyi və insan hüquqlarının müdafiəsi ilə əlaqədar təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi məqsədilə müəssisə rəhbərliyinə, işçi heyətinə lazımi tapşırıqlar və tövsiyələr verilir.
Ötən dövr ərzində Ombudsman tərəfindən sosial xidmət müəssisələrində dövlət təminatında yaşayan əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının müdafiəsinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə səlahiyyətli dövlət qurumlarına özündə çoxsaylı təklif və tövsiyələri əks etdirən müraciətlər edilib, bir çox hallarda onların təmini ilə bağlı zəruri tədbirlər görülüb.
Son vaxtlar bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) geniş yayılmasının qarşısının alınması və onunla mübarizənin gücləndirilməsi üçün tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi şəraitində sosial xidmət müəssisələrində yaşayan əlilliyi olan şəxslərin və ahılların hüquqlarının təmininə diqqətin daha da artırılması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bununla əlaqədar Ombudsman Səbinə Əliyevanın xüsusi tapşırığı ilə aparatın əməkdaşları tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin 1, 2 saylı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisələrində, 1, 2, 3 saylı psixonevroloji sosial xidmət müəssisələrində, Pensiya yaşına çatmış şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsində, Gəncə şəhər Pensiyaçıların Ərazi Sosial Xidmət Mərkəzində, Həssas əhali qruplarından olan şəxslər üçün Sığınacaq və Sosial Reabilitasiya Müəssisəsində yaşayan xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərin hüquqlarının xüsusi karantin rejimi şəraitində təmini vəziyyəti müvafiq qaydada araşdırılaraq öyrənilib və onların məlum infeksiyadan qorunması istiqamətində görülən işlər haqqında əldə olunmuş operativ məlumatlar barədə məruzə edilib.
Təqdirəlayiq haldır ki, Azərbaycanın Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən koronavirusla mübarizə tədbirləri çərçivəsində göstərilən təşkilati dəstək nəticəsində bütün sosial xidmət müəssisələrində Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müəyyən etdiyi qaydalara və sosial təcrid rejiminə əməl olunması təmin edilir.
Əhalinin sosial cəhətdən həssas qruplarından biri kimi əlilliyi olan şəxslərin və yoluxma riski yüksək olduğuna görə yaşlı insanların yeni növ koronavirus infeksiyasından qorunması, onların sağlamlığının etibarlı qorunması üçün mütəmadi olaraq bütün sosial xidmət müəssisələrində sanitar-gigiyenik vəziyyətə ciddi nəzarət həyata keçirilir, virus əleyhinə dezinfeksiya işləri aparılır, bütün sakinlər mütəmadi olaraq müayinələrdən keçirilir, dezinfeksiyaedici və qoruyucu vasitələrlə təmin edilir, onlara və işçi heyətə infeksiyadan qorunma qaydaları barədə maarifləndirici məlumatlar verilir.
Qeyd edilməlidir ki, xüsusi karantin rejimi dövründə sosial xidmət müəssisələrində çalışan işçilərin müəssisədən kənar mühitlə təmasları məhdudlaşdırılıb və onlar qurulmuş uzunmüddətli növbəli sistem əsasında fəaliyyət göstərirlər.

Rights of persons with disabilities and older persons in social service facilities are in the focus of the Ombudsman
13-04-2020 1633 dəfə oxunub
At present, more than 1000 persons live in social service facilities subordinated to the Ministry of Labor and Social Protection of Population (MLSPP) under the permanent state guarantee for the purpose of protecting vulnerable groups of the population, including persons with disabilities (PWDs) and older persons, providing social services to them and implementing social and vocational-labour rehabilitation.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan always attaches importance to the issue of ensuring the rights of PWDs and the older persons in social service facilities.
Within the framework of the Ombudsman’s implementation of functions as an independent mechanism on promotion, protection and monitoring of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD), as well as the fulfillment of functions of the National Preventive Mechanism as designated in the OPCAT, planned and ad hoc monitoring and visits are carried out in the social service institutions without prior notice during the year.
In the course of those monitoring and visits attended or instructed by the Commissioner, accessibility of conditions for persons in these groups, opportunities for access to nutrition, medical and social services, organization of leisure time, awareness-raising measures and allocation of relevant print materials, installing them in places, where it’s possible to be seen, are monitored; immediate solution of this issue is ensured in case of absence.
In addition, during the individual and collective awareness-raising conversations, PWDs and older persons are explained about possibilities for applying to the Ombudsman via post, online, e-mail, fax, social networking (Facebook, Twitter), as well as 24/7 active hotlines (050 370 98 96 and 012 916).
At the same time, instructions and recommendations on the prohibition of law violations like any discrimination, inhuman or degrading treatment against those persons, and undertaking urgent measures regarding human rights protection were communicated to the administration and the staff of the facility.
The Ombudsman addressed competent state bodies with numerous proposals and recommendations in order to raise the effectiveness of the protection of the rights of PWDs and the elderly residing in social service facilities at state expenses; on many occasions, necessary actions have been taken for ensuring those appeals.
Nowadays, it is especially important to increase attention to the rights of PWDs and the elderly in the above-mentioned facilities due to the conditions of special quarantine regime enforced in Azerbaijan, as well as all around the world, aimed at prevention of the mass spread of the new coronavirus infection and strengthening the fight against it.
In relation to the matter, the Ombudsman Sabina Aliyeva instructed staff members of the Office to carry out visits and investigate the status of ensuring the rights of people with special needs living in social service facilities #1, #2 for children with limited health capacities; psycho-neurological social service facilities #1, #2, #3; social service facility for persons of retirement age; Ganja city territorial social service center for pensioners; Shelter and Social Rehabilitation Facility for persons from vulnerable population groups in the special quarantine regime conditions; operative data on the actions taken for their protection against the above-noted infection has been respectively reported.
It’s noteworthy that in the frames of the measures aimed at combating COVID-19, adherence to the rules and social distancing regime determined by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers is guaranteed at all the social service facilities as a result of the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation, led by Ms. Mehriban Aliyeva, the First-Vice President of the Republic of Azerbaijan,
Regular strict control is exercised over the sanitary and hygiene in social service facilities in order to protect PWDs as a vulnerable group of population and the older persons as a high-risk group for being infected with new type of coronavirus. Disinfection work is carried out against virus, all the residents undergo regular medical examination and are provided with disinfectants and personal protective equipment; both the residents and the working staff are informed about guidance on the protection against that virus.
This should be mentioned that the outside contact of the staff members working in such facilities is restricted, and they operate on a long-term shift basis.