Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı fəaliyyəti beynəlxalq tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb
11-04-2020 1502 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının şöbə müdirinin müavini- Beynəlxalq əlaqələr sektorunun müdiri Zaur Vəliməmmədli Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsi tərəfindən təşkil olunmuş onlayn beynəlxalq görüşdə iştirak edib. Həmin tədbirdə BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının, Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansının və digər beynəlxalq qurumların təmsilçiləri ilə yanaşı, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, Bolqarıstan və s. ölkələrin milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələri iştirak ediblər. Onlayn görüşün əsas məqsədi dünyada sürətlə yayılan, insanların həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə mənbəyinə çevrilmiş yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyası ilə mübarizə zamanı əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində qarşıya çıxan məsələlərin həlli yolları ilə bağlı təcrübə və fikir mübadiləsi aparmaq olub.
İclasda çıxış edən Aparatın nümayəndəsi ilk öncə ölkəmizdə sözügedən virusun yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində görülən tədbirlərdən danışıb, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah yaradıldığını, cari ilin 24 mart tarixindən xüsusi karantin rejimi tətbiq olunduğunu bildirib. Bununla yanaşı, ölkədə Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fondu yaradıldığı və Ombudsman təsisatı tərəfindən həmin fonda 30 min manat məbləğində ianə köçürüldüyü tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Karantin rejimi səbəbindən insanların canlı qəbulu müvəqqəti olaraq dayandırılsa da, şikayət və müraciətlərin telefon, faks, e-mail, poçt və təsisatın sosial media hesabları vasitəsilə qəbulunun davam etdiyi, həmçinin hər gün 24 saat fəaliyyət göstərən qaynar xətlərin vətəndaşların xidmətində olduğu qeyd olunub. Bildirilib ki, karantin rejimi elan olunduqdan sonra mütəmadi olaraq Müvəkkil Səbinə Əliyevanın virusdan qorunmaq məqsədilə müəyyənləşdirilmiş qaydalara ciddi şəkildə riayət etməyə çağıran bəyanat və müraciətləri qurumun rəsmi internet səhifəsində yayımlanmaqdadır. Bununla yanaşı, mövcud vəziyyətin şərtləri nəzərə alınaraq Müvəkkilin əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini vurğulayan və aidiyyəti dövlət qurumlarına bir sıra təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tövsiyə edən xüsusi müraciətinin qurumun rəsmi internet səhifəsində yayımlandığı bildirilib. Qeyd olunub ki, sözügedən müraciətdə BMT-nin əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə xüsusi məruzəçisinin bu ilin mart ayında yayımladığı və bütün dünya ölkələrinə ünvanlanan bəyanatında qaldırdığı məsələlər də nəzərə alınıb.

The activities of the Ombudsman on protection of rights of persons with disabilities were highlighted in international online meeting
11-04-2020 1503 dəfə oxunub
The deputy head of department and head of International Relations Sector of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Zaur Valimammadli participated in an online international meeting organized by the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI). The meeting brought together the representatives from NHRIs of Germany, Great Britain, France, Bulgaria and other countries, as well as those from OHCHR, GANHRI and other international organizations. The key purpose of the meeting was to exchange experiences and views with regard to solution of problems arising in effective protection of the rights of persons with disabilities (PWDs) during the ongoing outbreak of the new COVID-19 infection rapidly spreading in the world that became a real threat to the life and health of human beings.
The representative of the Ombudsman Office of Azerbaijan briefed the participants about the measures taken against the spread of the COVID-19 in the country. He added that Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers was set up, and a special regime of quarantine was declared on March 24, 2020. He brought to attention the establishment of the Fund to Support Fight against Coronavirus in Azerbaijan and donation of the Ombudsman institution to this Fund in the amount of 30.000 manats.
Z. Valimammadli mentioned that the live reception of people in the Ombudsman Office has been temporarily suspended due to the special quarantine regime, but complaints and appeals are received via telephone, fax, e-mail, post and social networking accounts of the institution, also 24/7 hotline service is at the disposal of people. This was mentioned that the official website of the institution regularly disseminates the statements and appeals of the Human Rights Commissioner, Sabina Aliyeva calling to strictly follow the rules in order to be protected from COVID-19.
The meeting participants were informed about the Commissioner’s special message which stresses the necessity of paying particular attention to PWDs’ rights protection and advising relevant authorities to take immediate actions by considering the conditions of the current regime. The message also included the issues, raised by the UN Special Rapporteur on the Rights of Persons with Disabilities in her message, urging the world countries in March this year.