Ombudsman Aparatının nümayəndələri beynəlxalq onlayn iclasda iştirak ediblər
Azərbaycan Respulikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Şöbə müdirinin müavini- Beynəlxalq əlaqələr sektorunun müdiri Zaur Vəliməmmədli və Qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Turan Cahangirova Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin 2018-2021-ci illər üçün Strateji Planı üzrə fəaliyyət göstərən Sığınacaq və Miqrasiya üzrə İşçi Qrupunun “COVID-19 və miqrasiya” mövzusunda təşkil olunmuş onlayn iclasında iştirak ediblər. İclas COVID-19 infeksiyasının dünyada yayılması ilə əlaqədar miqrantların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı qarşılaşılan problemlər və bu problemlərin həlli üzrə təcrübə mübadiləsinə həsr olunub.
HollandiyaAlmaniya, İspaniyaFransa və s. ölkələrin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının 20-dən çox nümayəndəsinin iştirak etdiyi iclasda Avropa regionunda dünyanı cənginə alan koronavirusun yayılmasının qarşısının alınması  və bu çərçivədə müxtəlif əhali qruplarınınhəmçinin miqrantların hüquqlarının effektiv müdafəsi sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb.
İclasda çıxış edən Aparatın nümayəndələri Müvəkkilin dünyada elan edilən pandemiya ilə bağlı insan hüquqlarının təxirəsalınmaz müdafiəsi ilə əlaqədar gördüyü tədbirlər barəsində ümumi məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, virusla mübarizə məqsədilə ölkədə 24 mart tarixindən etibarən xüsusi karantin rejimi elan olunub. Bununla əlaqədar Müvəkkil tərəfindən vətəndaşların canlı qəbulu müvəqqəti dayandırılsa da, şikayət və müraciətlərin e-mail, telefon, faks və onlayn şəkildə qəbulu davam etdirilməkdə, hər bir müraciətə təxirə salınmaz şəkildə reaksiya verilməkdədir. Bildirilib ki, infeksiyanın ölkə ərazisində müşahidə olunmağa başladığı ilk günlərdən Müvəkkil Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində mövcud vəziyyətlə bağlı miqrasiya orqanları ilə mütəmadi şəkildə əlaqə saxlamış,  COVID-19 infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar Qanunsuz Miqrantların Saxlanma Mərkəzində saxlanılan miqrantların vəziyyəti ilə maraqlanmış, onların tibbi və digər xidmətlərə çıxış imkanlarını araşdırmış və aidiyyatı tövsiyyələrini vermişdir. Həmçinin qeyd olunub ki, xüsusi karantin rejiminin elan edilməsi əsas götürülərək, hazırda ölkə ərazisindəki və məlum səbəblərdən ölkəni tərk edə bilməyən əcnəbilərin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti olma müddətinin uzadılması üçün müraciət edilməsi zərurəti Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən aradan qaldırılmışdır.
Bundan əlavə bildirilib ki, cari ilin 6 aprel tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərancamı ilə 176 nəfər məhkum əfv olunaraq azadlığa çıxıb və onlardan 10 nəfəri məhz Müvəkkilin müraciətləri nəzərə alınaraq azadlığa buraxılıb.
Həmçinin bildirilib ki, xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar Müvəkkil virusla mübarizə sahəsində mütəmadi şəkildə rəsmi internet səhifəsi və digər sosial media vasitələri ilə maarifləndirici məlumatlar yayımlayır, əhalinin həssas qruplarının hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı aidiyyatı qurumlara tövsiyyələr ünvanlayır. İclasda Müvəkkilin əlilliyi olan şəxslərin, miqrantların and uşaqların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı yayımladığı müraciət və məlumatlar xarici iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı yayımlanan müraciətdə Müvəkkil eyni zamanda BMT-nin xüsusi məruzəçisinin bu şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud vəziyyətlə əlaqədar irəli sürdüyü tövsiyyələri də diqqətə almışdır.

Representatives of the Ombudsman Office took part in an international online meeting
The head of the International Relations Sector of the Ombudsman Office, Zaur Valimammadli and the head of the Sector on Protection of the Rights of Refugees, IDPs and Migrants, Turan Jahangirova took part in an online meeting on “COVID- 19 and Migration”, organized by the ENNHRI’s Asylum and Migration Working Group, acting on the basis of Strategic Plan for 2018-2021. The meeting focused on exchange of practices concerning the challenges arising in relation to protecting migrants’ rights due to the spread of COVID-19 infection in the world and the solution of such problems.
More than 20 representatives of National Human Rights Institutions from the Netherlands, Germany, Spain, France and others joined the meeting and discussed the views and experiences in the field of preventing the further spread of the global COVID-19 outbreak in the European region, also the effective protection of the rights of different population groups, including  migrants.
The representatives of the Azerbaijani Ombudsman Office provided general information about the urgent measures carried out by the Commissioner with respect to protecting human rights due to the pandemic declared in the world.
This was noted that special quarantine regime has been declared in Azerbaijan since March 24, 2020, in order to fight against the virus.
Despite the fact that the Commissioner has temporarily suspended the live reception of citizens because of the current situation, complaints and applications are received via mail, telephone, fax and in an online form; each appeal is responded with the sense of urgency.
It was added that from the very first days, when the infection reported in the country, the Commissioner has regularly contacted with the migration bodies while fulfilling the National Preventive Mechanism mandate. The Commissioner has investigated the situation of migrants, held in the Detention Center for Illegal Migrants, their access to medical and other services and has made relevant recommendations.
It was also mentioned that taking into account the special quarantine regime, the State Migration Service has removed the necessity to apply for extension of period of temporary stay in the territory of the Republic of Azerbaijan for the foreigners, who are in the territory of our country and cannot leave the country due to the above-noted reasons.
It was further mentioned that 176 convicts were pardoned in Azerbaijan according to the Presidential Order on April 6, 2020, and 10 of them were released on the basis of the Commissioner’s motions.
Moreover, it was added that the Commissioner regularly disseminates awareness raising information about quarantine regime through the official website and other social networking sites, also addresses proposals to the relevant bodies on the protection of the rights of vulnerable population groups.
During the meeting the Commissioner’s message and information regarding the protection of the rights of persons with disabilities (PWDs), migrants  and children were brought to attention of the participants. It was pointed that the recommendations of the UN Special Rapporteur on the Rights of PWDs concerning the current situation were taken into consideration in the Commissioner’s message on protection of the rights of PWDs.