Ombudsman Səbinə Əliyeva Əfv Sərəncamının icrasında iştirak edib
Xəbər verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 06 aprel 2020-ci il tarixdə “Məhkum edilmiş bir sıra şəxslərin əfv olunması haqqında” Sərəncam imzalayıb. Dünyada koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar yaşına və səhhətinə görə xüsusi qayğıya ehtiyac duyan yaşı 65-dən yuxarı olan məhkumların və onların ailə üzvlərinin ölkə Prezidentinə ünvanlanmış əfv haqqında müraciətlərinə baxılaraq, məhkumların sağlamlıq vəziyyəti, cəza çəkdikləri müddətdə davranışları nəzərə alınaraq və humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq, 176 məhkum cəzasının çəkilməmiş hissəsindən azad edilib.
Əfv Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Ombudsman Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 4 və 10 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində olub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva Əfv Sərəncamının icrası prosesi ilə bağlı təşkil olunmuş tədbirlərdə məhkumları əfv olunmaları münasibətilə təbrik edib. O, dövlət başçısının bu addımının əfv olunan şəxslərə, onların ailələrinə, yaxınlarına,  həmçinin bizə də böyük sevinc bəxş etdiyini, ölkədə həyata keçirilən islahatların, davamlı Əfv Sərəncamlarının bütün dünya ictimaiyyəti tərəfindən müsbət qarşılandığını bildirib.
Vurğulanıb ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman çoxşaxəli fəaliyyətində humanizm siyasətinə, insan hüquqlarının təmininə önəm vermişdir və bu siyasət hazırda dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da bu sahədə geniş fəaliyyəti diqqətə çatdırılıb.
Müvəkkil müstəqillik dövründə Azərbaycanda dövlətimizin humanist siyasəti nəticəsində qısa müddət ərzində 66 Əfv Sərəncamının imzalandığını, 11 Amnistiya Aktının qəbul olunduğunu, nəticədə isə minlərlə insanın azadlığa buraxılaraq ailələrinə qovuşduğunu söyləyib.
Əfv sərəncamının icrası zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva azadlığa buraxılan hər kəsə öz ailəsinin yanında olmağı, sağlamlıqlarını qorumağı, yaşlarını nəzərə alaraq koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılması ilə bağlı xüsusi karantin qaydalarına riayət etməyi, dövlətçiliyimizə sadiq olmağı tövsiyə edib.
Yekunda bu müəssisədəki əfv olunmuş məhkumlara azadlığa çıxmaları barədə sənədlər təqdim olunub.
Azadlığa qovuşan şəxslər Əfv Sərəncamlarına və Amnistiya Aktlarına, insan hüquqları sahəsində humanist addımlara görə dövlət başçısı İlham Əliyevə və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd olunmalıdır ki, bu Əfv Sərəncamı ilə 10 məhkum Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili haqqında Konstitusiya Qanununun 1.7-ci maddəsinə əsasən Ombudsman tərəfindən verilən müraciətlər nəzərə alınmaqla azadlığa buraxılıb.

Ombudsman took part in the events on implementation of the Order on Pardoning
As already reported, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an Order on pardoning several convicts on April 6, 2020. While issuing this pardon, based on humanism principles, the applications lodged by the convicts aged over 65, who are in need of special care because of their age or health conditions due to the outbreak of COVID-19 infection, and by their family members, also their health state and behaviour during the term of imprisonment were taken into consideration. Consequently, the pardon was granted to 176 convicts, who were released from unserved part of their sentence.
The Ombudsman participated in the events on the implementation of this Order on Pardoning in peniteniary facilities #4 and #10 of the Ministry of Justice Penitentiary Service.
In the events, the Ombudsman Sabina Aliyeva congratulated the convicts on the occasion of pardon granted to them. She noted that this became another step taken by the country President to brought joy to the pardoned persons, their family members, relatives. The Ombudsman added that the reforms in the country, as well as pardons are welcomed by the international community.
It was emphasized that the National Leader Heydar Aliyev always attached importance to humanistic policy, ensuring human rights in his extensive activity, and now the President Ilham Aliyev continues this policy. The activities of the First Vice-President Mehriban Aliyeva were also mentioned in this regard.
Th Commissioner said that during the years of independence 66 orders on pardoning and 11 acts of amnesty were issued in Azerbaijan, as a result, thousands of persons were released and joined their families.
During the events, the Ombudsman S.Aliyeva advised each of the pardoned persons standing by their families, protecting their health, being loyal to the statehood and also following special quarantine rules due to coronavirus (COVID-19) infection taking into consideration their age.
In conclusion, documents certifying their release were presented to the relevant convicts in those facilities.
Persons who regained their freedom extended their thanks to the President Ilham Aliyev and the first vice-President Mehriban Aliyeva regarding the pardons, acts of amnesty and humanistic actions in human rights field.
It should also be mentioned that with this pardon 10 convicts were released on the basis of the Ombudsman’s motions submitted in accordance with the Article 1.7 of the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.