Milli Preventiv Qrup tərəfindən 1 saylı psixonevroloji sosial xidmət müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib
16-03-2020 1433 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən, Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Buzovna qəsəbəsində yerləşən 1 saylı psixonevroloji sosial xidmət müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılmasından ibarət olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq otaqlarına, asudə vaxtın təşkili üçün nəzərdə tutulmuş yerlərə, yeməkxanalara, mətbəxə və ümumi əraziyə baxış keçirilib. Burada saxlanma şəraitinin müvafiq standartlara uyğun olduğu müəyyən edilib.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə bu sosial müəssisədə yaşayan sakinlərlə, habelə müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə fərdi söhbət aparılıb, mövcud vəziyyət öyrənilib.
Başçəkmənin sonunda MPQ-nin üzvləri tərəfindən müəssisə rəhbərliyinə və əməkdaşlarına saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

The National Preventive Group of the Ombudsman visited psychoneurological social service establishment #1
16-03-2020 1429 dəfə oxunub
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, the members of the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) carried out a visit without a prior notice to the psycho neurological social service establishment #1 in Buzovna settlement under the State Social Protection Fund of the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
The purpose of the visit, organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was to investigate detention conditions and treatment issues, the status of ensuring the rights of detainees in the facility, as well as the investigation of received appeals.
In the course of the visit conducted with participation of the physician-member of the NPG, all units of the facility, including bedrooms, places for arrangement of leisure time, canteen, kitchen and common area were monitored. It was determined that the detention conditions meet the respective standards.
In order to investigate the treatment issues, individual interviews were held with residents living in that social establishment, as well as with the administration and staff of the establishment, and the existing situation was examined.
At the end, relevant recommendations on the improvement of detention conditions were given to the administration and staff of the establishment.
The appeal was addressed to the Ministry of Labor and Social Protection of Population regarding the outcome of the visit and the issues raised.