Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) yeni növ koronavirus (COVID-19) epidemiyası ilə bağlı xalqa M ÜR A C İ Ə T İ
24-03-2020 1699 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının  İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)  yeni növ koronavirus (COVID-19) epidemiyası ilə bağlı xalqa     M ÜR A C İ Ə T İ
Əziz həmvətənlər, atalar, analar, bacılar və qardaşlar!
Məlumdur ki, yeni növ koronavirus (COVID-19) dünya ölkələrində sürətlə yayılmaqdadır. Buna görə də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) tərəfindən koronavirus infeksiyası qlobal pandemiya elan olunmuşdur.
Bu virusun uzun inkubasiya dövrünün olması, yayılma sürəti və vaksinin hələ də tapılmaması ilə əlaqədar ÜST-nin tövsiyə və tələblərinə uyğun olaraq, ölkəmizdə yüksək səviyyədə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilir və bu məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın xüsusi diqqətində və nəzarətindədir.
Təqdirəlayiq haldır ki, ölkə rəhbərliyinin tapşırığına əsasən, koronavirus infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması, profilaktik və mübarizə xarakterli təxirəsalınmaz tədbirlərin operativ həyata keçirilməsi məqsədilə aidiyyəti dövlət orqanlarının və qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət tərkibdə yaradılmış Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah öz fəaliyyətini uğurla davam etdirir və müvafiq addımlar atılır, zəruri qərarlar qəbul edilir.
Artıq Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın Baş Nazir Əli Əsədovun sədrliyi ilə keçirilmiş 23 mart 2020-ci il tarixli iclasında COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə müxtəlif ölkələrin təcrübəsi nəzərə alınaraq, əhalinin sağlamlığının qorunması ali məqsəd kimi qəbul edilərək koronavirus infeksiyasının ölkədə yayılmasının, onun törədə biləcəyi fəsadların qarşısının alınması məqsədilə “Sanitariya-epidemioloji salamatlıq haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 25-ci maddəsinə əsasən, ölkəmizdə 24 mart 2020-ci il saat 00:00-dan etibarən 20 aprel saat 00:00-dək xüsusi karantin rejiminin tətbiq edilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur.
Əziz həmvətənlər!
Azərbaycan Respublikasında müvafiq preventiv və profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən bütün bu tədbirlər ölkəmizdə COVID-19 infeksiyasına yoluxma hallarının qarşısının alınması və əhalinin, o cümlədən həssas qruplardan biri kimi yaşlı insanların, uşaqların, əlilliyi olan şəxslərin sağlamlığının qorunması məqsədinə xidmət edir. Ona görə də hər bir şəxsi, bütövlükdə əhalini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın, ÜST-nin, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qərarlarına, təklif və tövsiyələrinə qeyd-şərtsiz əməl edərək evdə qalmağa, özünütəcrid şəraitinə riayət etməyə çağırır, yeni növ koronavirus üçün xarakterik simptomları hiss edən şəxslərə aidiyyəti üzrə qaynar xəttlərə (103 və ya 15-42) zəng etməyi tövsiyə edirəm.
İnanıram ki, əhalinin hazırkı vəziyyətdə maksimum məsuliyyətli olması və dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə hərtərəfli dəstək göstərməsi nəticəsində bu sınaqdan uğurla çıxacağıq.
Əlavə olaraq bildiririk ki, ölkədə yaranmış mövcud epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar Ombudsmanın Aparatında və regional mərkəzlərində həyata keçirilən vətəndaşların canlı qəbulunun müvəqqəti olaraq dayandırılmasına baxmayaraq, poçt, onlayn müraciət, e-mail, faks, facebook, habelə qaynar xətlər (0503709896 və 012916) vasitəsi ilə bizə müraciət edə bilərsiniz.

The Ombudsman addressed the nation with regard to the Coronavirus epidemic
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva addressed the nation with regard the new type of coronavirus (COVID-19) epidemic.
The statement reads:
Dear compatriots, fathers, mothers, sisters and brothers!
This is known that a new type of Coronavirus (COVID-19) is spreading rapidly around the world. Therefore, the World Health Organization (WHO) has declared Coronavirus outbreak a global pandemic.
This is due to the long incubation period of the virus, the rate of spread and the lack of a vaccine and in accordance with the recommendations and requirements of the WHO, high-level urgent measures are being realized in our country; and this issue is under the special attention and control of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and the First Vice-President, Ms. Mehriban Aliyeva.
It is commendable that upon the instructions of the country’s leadership, the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, consisting of the heads of relevant state bodies and agencies, established with the aim to prevent the threat of Coronavirus infection in the territory of Azerbaijan, to implement urgent preventive and combative measures, continues its activities successfully; appropriate steps are undertaken, necessary decisions are made.
At the meeting of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers chaired by Prime Minister Mr. Ali Asadov, dated March 23, 2020, taking into account the experience of different countries in combating the global Coronavirus (COVID-19) pandemic and taking the protection of public health as the highest goal in accordance with Article 25 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Sanitary and Epidemiologic wellbeing” in order to prevent the spread of coronavirus infection in the country and its possible complications, decision was issued on applying a special quarantine regime in the Republic of Azerbaijan from March 24, from 12.00 am to April 20, 2020 till 12:00 am.
Dear compatriots!
All these measures taken with the purpose to strengthen the relevant preventive and prophylactic measures in the Republic of Azerbaijan serve to prevent the spread of COVID-19 infection in our country and to protect the health of the population, including the elderly, children and people with disabilities as one of the most vulnerable groups.
Therefore, I call every person and the population as a whole to unconditionally follow the decisions, proposals and recommendations of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the First Vice-President Ms. Mehriban Aliyeva, the WHO, the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers and stay at home, to comply with the conditions of self-isolation and strongly recommend to call the appropriate hotline (103 or 15-42) for those who experience symptoms characteristic of the new strain of coronavirus.
I believe that we will successfully pass this examine as a result of the maximum responsibility of the population in the current situation and the full support of the measures taken by the state.
In addition, we state that despite the temporary suspension of live reception of citizens in the Office and regional centers of the Ombudsman due to the current situation in the country, you can contact us by post, online application, e-mail, fax, Facebook, as well as hotlines (050 370 98 96 and 012 916).”