Ombudsman Aparatının  nümayəndəsi Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin hesabat yığıncağında iştirak edib
29-02-2020 1465 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatının  nümayəndəsi Azərbaycan Gözdən  Əlillər Cəmiyyətinin hesabat yığıncağında iştirak edib
Bu günlərdə Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin XVII Ümumi Yığıncağı keçirilib. Hesabat xarakteri daşıyan həmin yığıncaqda 2019-cu il ərzində görülmüş işlər diqqətə çatdırılıb və cari ildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər planı müzakirə edilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri, Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin üzvləri iştirak ediblər.
Müvəkkilin əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov çıxış edərək, tədbir iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb. O,ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə, o cümlədən BMT-nin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiyasında, “Dərc olunmuş əsərlərin görməyən, görmə imkanları məhdud və ya çap məhsullarını oxumaqla bağlı başqa əlilliyi olan şəxslər üçün əlçatanlığını asanlaşdırmağa dair Mərakeş Müqaviləsi”ndə, habelə milli qanunvericilik aktlarında təsbit olunmuş insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində görülən işlər, eyni zamanda, Ombudsman təsisatının əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təbliği, təşviqi və müdafiəsi istiqamətindəki fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verib.
Müvəkkil və onun  tapşırığı ilə Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən ölkədə əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyətinin mütəmadi olaraq təhlil edildiyini, yeni qanunvericilik aktlarının, dövlət proqramları layihələrinin, habelə qüvvədə olan normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflərin hazırlandığını deyən M.Mahmudov təsisata daxil olmuş ərizə və şikayətlərin obyektiv, hərtərəfli araşdırıldığını bildirib. O vurğulayıb ki,  bu qəbildən olan şəxslərin Ombudsman təsisatına əlçatanlığının təmin edilməsi məqsədilə inzibati binanın pilləkənlərində pandus quraşdırılıb, aidiyyəti dövlət qurumlarına bir sıra əhəmiyyətli təkliflər təqdim edilib və nəticələr nəzarətdə saxlanılır, bir çox hallarda həmin təkliflərdə əks olunmuş məsələlər öz müsbət həllini tapır.
Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin sədri və digər çıxış edənlər Ombudsman təsisatının əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.

Representative of the Ombudsman Office participated in the assembly of Society of Visually Impaired People of Azerbaijan
29-02-2020 1360 dəfə oxunub
Recently, the 17th General Assembly of the Society of Visually Impaired People of Azerbaijan was held. At the event related to report on the activities done in 2019 were brought into the attention and plan of actions, which are considered to be held in the current year, were discussed.
Representatives of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Ministry of Labor and Social Protection of Population, Ministry of Culture, Ministry of Transport, Communications and High Technologies, State Committee for Family, Women and Children Affairs and the members of the Society of Visually Impaired People participated in the event.
At the event the Ombudsman’s advisor on the rights of persons with disabilities, Mugalib Mahmudov welcomed the participants of the event on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva. He gave information to the participants about the activities carried out in the field of ensuring human rights and freedoms which are reflected in the country Constitution and the international treaties, which Azerbaijan is a party to, and also on the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the Marrakesh Treaty to Facilitate Access to Published Works for Persons Who Are Blind, Visually Impaired or Otherwise Print Disabled (VIP Treaty), as well as in national legislative acts. He also provided information about the activities of the Ombudsman related to propagation, promotion and protection of human rights.
M.Mahmudov said that the situation of  ensuring the rights of persons with disabilities are regularly analyzed, new proposals are made for improvement of new national legislative acts, drafts of state programs and also the domestic legislative acts in force. He also mentioned that the complaints and applications received by the institution are investigated objectively and comprehensively. He highlighted that in order to make the Ombudsman institution available for people from this group, ramps have been constructed at the stairs of administrative building, necessary  recommendations have been given to related bodies and results are kept in control and in most cases, the matters reflected in those recommendations have been solved positively.
The Head of the Society of Visually Impaired People of Azerbaijan and others who delivered speeches highly appreciated the activities of the Ombudsman on protection of the rights of the persons with disabilities.