Ombudsman Aparatında tələbə və magistrantların növbəti istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi başlayıb
28-02-2020 1429 dəfə oxunub
Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının, Bakı Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbə və magistrantlarının növbəti istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi başlayıb.
İlk təcrübə günü Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı tələbə və magistrantlarla görüşüb. O, əvvəlcə təcavüzkar erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı apardığı soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinin qanlı səhifəsi olan Xocalı faciəsi barədə danışıb, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasəti nəticəsində Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonların zəbt edildiyini, bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın bütün fundamental hüquqlarının pozulduğunu diqqətə çatdırıb.
A.Səfixanlı görüşdə ölkəmizdə bütün sahələrdə həyata keçirilən hərtərəfli və köklü islahatlardan danışarkən Azərbaycanın beynəlxalq qurumlara bərabərhüquqlu üzv kimi qoşulduğunu, 1995-ci ildə qəbul edilmiş və ümumxalq səsverməsi - referendumlar nəticəsində daha da təkmilləşmiş Konstitusiyamızın insan hüquqlarının səmərəli təmininə zəmin yaratdığını diqqətə çatdırıb, ölkəmizdə Ombudsman təsisatının yaradılmasının əhəmiyyətindən bəhs edib, təsisatın mandatı və səlahiyyətləri, fəaliyyət istiqamətləri, regional mərkəzləri və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri haqqında ətraflı məlumat verib.  Bundan başqa o, Müvəkkilin işgəncələr əleyhinə Milli Preventiv Mexanizm və “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun icrasına nəzarət funksiyaları barədə danışıb.
Prezident İlham Əliyevin 30 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edildiyini xatırladan Aparat rəhbəri Ombudsman təsisatının da bu çağırışa qoşulduğunu və hazırda təsisatda istehsalat təcrübəsi keçən tələbələrlə yanaşı, könüllülərin də fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Görüşdə iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
Ümumilikdə, Ombudsman Aparatında indiyə qədər 400-dək tələbə və magistrant elmi-tədqiqat təcrübəsi keçərək müvafiq xasiyyətnamələr alıb.

The next group of students started their internship with the Ombudsman Office
The next group of bachelor’s and master’s students of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Baku State University and Azerbaijan University of Languages has recently started their practical and scientific-research internships with the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
Firstly, the Head of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli met with the students. He, initially spoke about the Khojaly tragedy, committed by Armenian nationalists against the Azerbaijani people as a result of ethnic cleansing policy and spoke about the occupation of Nagorno-Karabakh and surrounding districts as a result of Armenia’s aggression policy against Azerbaijan which resulted in violation of all fundamental rights of more than one million refugees and IDPs.
Speaking about comprehensive and fundamental reforms in all areas of our country, A.Safikhanl? pointed out that Azerbaijan is an equal member of the international organizations. He added that the Constitution of Azerbaijan, which was adopted in 1995 and improved as a result of the nationwide referendums, established a basis for the effective achievement of human rights in our country, then outlined the importance of the establishment of the Ombudsman Institution in the country and gave detailed information on the institution’s mandate and powers, activity directions, regional centers, as well as the international cooperation. Furthermore, he spoke about the Commissioner’s functions for the implementation of the activities as National Preventive Mechanism against Torture and monitoring functions on implementation of the Law on Access to Information.
Recalling the Order of the President Ilham Aliyev dated December 30, 2019, regarding declaring 2020 as the “Year of Volunteers” in the Republic of Azerbaijan, he added that the Ombudsman Office also joined this call and there are also persons volunteering at the office along with the bachelor's and master's students having internship.
During the meeting, numerous questions of participants were answered.
In general, until now nearly 400 undergraduate and graduate students have received relevant certificates of the Ombudsman Office.