Ombudsman Səbinə Əliyeva ABŞ-ın Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyasının nümayəndələri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Amerika Birləşmiş Ştatlarının Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyasının sədr müavinləri Geyl Mançin, Nadin Menza, beynəlxalq hüquq üzrə mütəxəssis Kirsten Leyvri, siyasi analitik Kili Bakkeni qəbul edib. Görüşdə ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Maykl Dikerson və siyasi işlər üzrə müşaviri Vilyam Solley iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan Müvəkkil Səbinə Əliyeva Ombudsman institutunun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri və prioritetləri barədə ətraflı məlumat verib. O, diqqətə çatdırıb ki, rəhbərlik etdiyi təsisat ölkə Konstitusiyasına, milli qanunvericiliyə və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalara uyğun olaraq insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi, təbliği və bərpası istiqamətində ardıcıl, məqsədyönlü və çoxşaxəli fəaliyyət göstərir.
Müvəkkil Ermənistanın etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş bir milyondan çox azərbaycanlının fundamental insan hüquqlarının pozulduğunu qonaqların diqqətinə çatdırıb. Bu kateqoriyaya aid insanların hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasının Ombudsmanın fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu deyən Səbinə Əliyeva eyni zamanda təcavüzkar erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı apardığı soyqırım və etnik təmizləmə siyasətinin qanlı səhifəsi olan Xocalı soyqırımının vandalizm nümunəsi olduğunu, bu gün Azərbaycan xalqının bu faciənin 28-ci il dönümünü qeyd etməklə, soyqırım qurbanlarının xatirəsini etiramla yad etdiklərini qonaqların diqqətinə çatdırıb. O, Xocalının işğalı zamanı insanların etnik mənsubiyyətlərinə - azərbaycanlı olduqlarına görə xüsusi qəddarlıqla öldürüldüklərini, işgəncələrə məruz qaldıqlarını, faciənin həm bəşəriyyət əleyhinə cinayət, həm də soyqırım faktı olduğunu vurğulayıb.
Ombudsman, həmçinin Ermənistanın Azərbaycanın ərazisinin 20 faizini işğal altında saxladığını xatırladıb. O, qeyd edib ki, ABŞ-ın həmsədr dövlət kimi təmsil olunduğu ATƏT-in Minsk qrupu başda olmaqla beynəlxalq təşkilatlar işğalçı Ermənistana qarşı təzyiqlər göstərməli, bu ölkə BMT-nin 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyə məcbur edilməlidir.
Ombudsman təsisatının insan hüquqlarının müdafiəsində mühüm rola malik olduğunu deyən Müvəkkil rəhbərlik etdiyi qurumun əlçatan olduğunu, vətəndaşların və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin, əcnəbilərin müraciətlərinin hərtərəfli, obyektiv araşdırıldığını və qanunun tələbləri əsasında müvafiq addımların atıldığını, bütövlükdə əhalinin bütün qruplarının hüquqlarının müdafiəsinin daim diqqət mərkəzində olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil tolerantlıq nümunəsi olan Azərbaycanda dini etiqad azadlığının təmin olunduğunu, müxtəlif etnik və dini mənsubiyyətli şəxslərin ölkəmizdə sülh, əmin-amanlıq və əməkdaşlıq şəraitində yaşadıqlarını vurğulayıb. Respublikamızda din-dövlət münasibətlərinin nümunəvi xarakter daşıdığını deyən Ombudsman etiqad azadlığının qorunması istiqamətində fəaliyyətindən, maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsindən bəhs edib.
Səbinə Əliyeva Müvəkkilin Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzlərinin milli azlıqların kompakt yaşadıqları yerlərdə fəaliyyət göstərdiyini, müraciətlərə operativ reaksiya verdiklərini, geniş maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirdiklərini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Səmimi qəbula görə Müvəkkilə minnətdarlıqlarını bildirən qonaqlar Ombudsman təsisatı ilə Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyası arasında əməkdaşlığın inkişafının mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıblar.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with the representatives of the United States Commission on International Religious Freedom
26-02-2020 1512 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan met with deputy-chairman of the United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF), Gayle Manchin and Nadine Menza, international legal specialist Kirsten Lavery and policy analyst Keely Bakken. The meeting was also attended by Chargé d'Affaires of the US Embassy in Azerbaijan, Michael Dickerson and the Advisor on Political Affairs, William Solley.
Welcoming the guests, the Ombudsman Sabina Aliyeva gave detailed information on the main directions and priorities of  activities of the Ombudsman Institution. She pointed out that the institution operates consistently, purposefully and comprehensively in the field of protection, promotion and restoration of human rights and freedoms in accordance with the Constitution of the country, national legislation and international conventions, to which Azerbaijan is a party.
The Commissioner informed the guests about the violation of fundamental human rights of more than one million Azerbaijanis who had become refugees and IDPs as a result of Armenia's ethnic cleansing and occupation policy. Saying that ensuring human rights and freedoms of persons in this category is one of the main directions and priorities of the Ombudsman’s activities, Sabina Aliyeva noted that as a bloody page of genocide and ethnic cleansing policy carried out by aggressive Armenian nationalists against the Azerbaijani people, Khojaly Genocide is an example of vandalism. “Today in the 28th anniversary of the tragedy, the Azerbaijani people commemorate the memory of victims of the genocide with deep respect”, she added stressing that during the occupation of Khojaly, people were killed with special brutality and were tortured because of their ethnicity-they were Azerbaijani, and the tragedy was both a crime against humanity and an act of genocide.
The Ombudsman also mentioned that 20 percent of the territory of Azerbaijan is under the Armenian occupation. She stated that international organizations, including the OSCE Minsk Group, represented by the United States as a co-chair, must exert pressure on occupant Armenia, and this country must be forced to fulfill the UN Resolutions 822, 853, 874 and 884.
By outlining the crucial role of the Ombudsman institution in the protection of human rights, the Commissioner informed the guests about the accessibility, appropriate actions based on legal requirements taken regarding comprehensive and objective investigation of appeals of citizens, stateless persons and foreigners, and added that the protection of the rights of all population groups is always in the focus of attention.
The Commissioner emphasized that freedom of religion is ensured,  people of different ethnic and religious backgrounds co-exist in an environment of peace, tranquility and cooperation in Azerbaijan that is an example of tolerance. Noting that there are exemplary religion and state relations in the country, the Ombudsman spoke about the activities aimed at protection of the  freedom of religion and implementation of educational activities.
Sabina Aliyeva brought to the attention that the Commissioner’s Ganja, Guba, Sheki and Jalilabad Regional Centers operate in compact areas of the national minorities, respond quickly to appeals and conduct extensive awareness-raising activities.
Expressing their gratitude to the Ombudsman for the sincere reception, the guests emphasized the necessity of developing cooperation between the Ombudsman Office and the USCIRF.