Ombudsman Aparatının bir qrup əməkdaşı Hərbi Prokurorluqda fəaliyyət göstərən Memorial Soyqırımı Muzeyində olub
19-02-2020 1430 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının bir qrup əməkdaşı Hərbi Prokurorluqda fəaliyyət göstərən Memorial Soyqırımı Muzeyində olub.
Əvvəlcə Hərbi Prokurorluğun inzibati binasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin büstü ziyarət olunub.
Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokuroru Xanlar Vəliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan və 2014-cü il fevralın 24-də açılışı olan  muzey XX əsrin əvvəllərindən etibarən erməni-bolşevik silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri kütləvi qırğınlar nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə həsr edilib.
Bu muzeyin Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin qan yaddaşının qorunmasına və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə xidmət edən tarixi özündə əks etdirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Dörd bölmədən - tarix, deportasiya-repressiya, soyqırımı və terror bölməsindən ibarət olan Memorial Soyqırımı Muzeyində 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin və keçmiş sovet ordusunun 366-cı alayının Xocalı şəhərinə birgə hücumunu, Xocalı və ətraf ərazilərin işğalını əks etdirən maket yer alıb.
Muzeydə, həmçinin müxtəlif sənəd və fotolar, bir sıra digər eksponatlar sərgilənir. Erməni terrorçularının hücum zamanı istifadə etdikləri partladıcı qurğuların, güllə başlıqlarının hadisə yerindən götürülmüş nümunələri də muzeydə saxlanılır.
Tanışlıq zamanı muzeydə saxlanılan, tarixi həqiqətləri, o cümlədən Xocalı soyqırımı haqqında reallığı özündə əks etdirən eksponatlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonda erməni vandalları tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş soyqırımı və deportasiyaları tarixi sənədlər, istintaq materialları və şahid ifadələri əsasında əks etdirən “Əsrin faciəsi” adlı sənədli film nümayiş etdirilib.

A group of staff members of the Ombudsman Office visited "Genocide" Memorial Museum at the Military Prosecutor's Office
19-02-2020 1431 dəfə oxunub
A group of staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) visited the “Genocide” Memorial Museum of the Military Prosecutor’s Office.
Firstly, the bust to the National Leader Heydar Aliyev, the founder of the modern independent Azerbaijan, was visited in the administrative building of the Military Prosecutor’s Office.
The museum, established on the initiative of the Military Prosecutor of the Republic of Azerbaijan, Khanlar Valiyev and opened on February 24, 2014, is dedicated to the memory of tens of thousands of the Azerbaijanis who have been murdered since the beginning of the 20th century as a result of mass killings committed by Armenian-Bolshevik armed groups in Azerbaijani lands.
It was noted that this museum reflects a history that serves to preserving the memory of future generations of the Azerbaijani people about bloody events and to perpetuate the memory of victims of genocide.
A model reflecting joint attack to Khojaly city by Armenian armed forces and the 366th regiment of the former Soviet Army on the night from February 25-26, 1992,  the occupation  of  Khojaly and the surrounding territories, was exhibited at the “Genocide” Memorial Museum, which consists of four sections - history, deportation-repression, genocide and terrorism.
There are also various documents and photos, as well as a number of other exhibits in the museum. Samples of explosives and bullets used by the Armenian terrorists during the attack are also kept in the museum.
During the acquaintance, detailed information was given about exhibits stored in here, reflecting historical facts, including the realities of Khojaly Genocide.
At the end of the visit, a documentary titled “Tragedy of the Century” based on historical documents, investigative materials and eyewitness testimonies was displayed that showed the acts of genocide and deportation committed by Armenians against the Azerbaijani people.