Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəsi ilə görüşüb
12-02-2020 1121 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəsi Guido Ambrosonu qəbul edib.
Qonağı salamlayan Müvəkkil Səbinə Əliyeva Ombudsman institutunun qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyət barəsində məlumat verib. O, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili haqqında Konstitusiya Qanununa əsasən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin də Ombudsmana müraciət etmək hüququnun olduğunu, bu kateqoriyalardan olan insanlardan müraciətlər aldığını bildirib. Belə müraciətlərə heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən hər birinə diqqətlə baxıldığı, müsbət həlli istiqamətində müvafiq işlər görüldüyü qeyd olunub.
Ermənistanın etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş bir milyondan çox azərbaycanlının bütün fundamental hüquqlarının pozulduğu qonağın diqqətinə çatdırılıb. Bu kateqoriyaya aid insanların hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasının Ombudsmanın fəaliyyətində prioritet istiqamətlərdən biri olduğu vurğulanıb.
Görüş zamanı birgə təlim-seminarların və maarifləndirmə tədbirlərinin təşkili miqrantların hüquqlarının səmərəli təmini, onların vətəndaşlıq problemlərinin həlli, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.  Ombudsman, eyni zamanda, iki qurum arasında mövcud əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqəsdilə yeni və daha uzunmüddətli anlaşma memorandumunun imzalanmasını təklif edib.
Səmimi qəbula görə Müvəkkilə təşəkkürünü bildirən qonaq Ombudsmanın məcburi köçkün və miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, iki qurum arasındakı əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with the Representative of the UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan
12-02-2020 1122 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva met with the Representative of the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Azerbaijan, Guido Ambroso.
Welcoming the guest, the Commissioner Sabina Aliyeva gave information about the multi-field activities of the Ombudsman institution directed at protection of the rights of refugees and IDPs. She said that according to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, foreigners and stateless persons also have the right to apply to the Ombudsman and she receives appeals from these categories of people. It was noted that each such kind of appeal is taken into consideration without any discrimination, and appropriate actions are taken for resolving them.
The guest was informed that all fundamental rights of more than a million Azerbaijanis, who became refugees and IDPs were violated as a result of Armenia’s ethnic cleansing and occupation policy. It was emphasized that ensuring the rights and freedoms of people from this category is one of the priority directions in the Ombudsman’s activities.
During the meeting, the sides discussed the cooperation directions on organizing joint training seminars and awareness-raising events, efficient ensuring the migrants’ rights, solving issues of citizenship and improving the relevant legislation. The Ombudsman also proposed signing of a new and longer-term memorandum of understanding to expand existing bilateral cooperation.
The UNHCR’s Country Representative thanked the Commissioner for the warm welcome and highly appreciated the Ombudsman’s activities in the field of protection of the rights of refugees, IDPs and migrants and stressed the importance of further strengthening the cooperation between the institutions.