Ombudsman Səbinə Əliyeva Fransa Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qros ilə görüşüb
11-02-2020 1099 dəfə oxunub
10 fevral 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Fransa Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qros ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan Müvəkkil Ombudsman institutunun çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. S.Əliyeva rəhbərlik etdiyi qurumun ölkə Konstitusiyasına, milli qanunvericiliyə və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalara uyğun olaraq insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi, təbliği və bərpası istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Müvəkkil Səbinə Əliyeva təsisatın Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə məlumatları səfirin nəzərinə çatdırıb.
Müvəkkil həmçinin Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal altında saxladığını, bu təcavüz nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş 1 milyondan çox azərbaycanlının bütün fundamental hüquqlarının pozulduğunu xüsusi olaraq vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir Zakari Qros Səbinə Əliyevayanı yeni Müvəkkil seçilməsi münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Görüşün səmərəli əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirən səfir Fransa ilə Azərbaycan arasında müxtəlif sahələri əhatə edən əlaqələrin qarşılıqlı faydalı və dinamik xarakter daşıdığını deyib.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to the Republic of Azerbaijan
11-02-2020 1100 dəfə oxunub
On February 10, 2020, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva had a meeting with Zacharie Gross, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to our country.
After greeting, the Commissioner gave detailed information to the guest about the extensive activity directions of the Ombudsman institution. Sabina Aliyeva brought it to the attention of the guest that the institution acts continuously and expediently towards protecting, promoting and restoring human rights and freedoms in accordance with the Constitution, national legislation and the international conventions to which the Republic of Azerbaijan is a party. The Commissioner also spoke about the activity of Ganja, Guba, Sheki and Jalilabad regional centers of the institution.
The Ombudsman particularly emphasized that twenty percent of the territory of Azerbaijan is under the Armenian occupation. All the fundamental rights of more than a million Azerbaijanis, who became refugees and internally displaced persons as a result of Armenian aggression, are violated.
Expressing his thankfulness for the sincere reception, the Ambassador Zacharie Gross congratulated Sabina Aliyeva on her election as the new Commissioner and wished success in her activity. Noting the special importance of the meeting from the point of efficient cooperation, the Ambassador said that the relations between France and Azerbaijan covering different areas are of mutually beneficial and dynamical character.