Ombudsman Qubada uşaq müəssisəsinə baş çəkib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva işgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində qapalı tipli xüsusi təlim-tərbiyə müəssisəsi statusunda olan Təhsil Nazirliyinin Quba xüsusi peşə məktəbinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirib.
Başçəkmədə məqsəd bu müəssisələrdə yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin, habelə uşaqların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olub.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə bu təhsil müəssisələrində yaşayan uşaqlarla, habelə müəssisə əməkdaşları ilə fərdi söhbətlər aparılıb və mövcud vəziyyət öyrənilib.
Ombudsman tərəfindən müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, asudə vaxtının təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, yeməkxana və mətbəxə, ərzaq anbarına və ümumi əraziyə baxış keçirilib.
Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı Quba xüsusi peşə məktəbində saxlanma şəraitinin uşaqlar üçün uyğun olmadığı, onların keyfiyyətli təhsil, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili, peşə vərdişlərinə yiyələnmələri üçün imkanların aşağı səviyyədə olduğu müşahidə edilib. Müəssisədə ştat vahidinin çox olmasına baxmayaraq, ictimai təhlükəli əməl törətmiş uşaqların davranışının korreksiyasını və cəmiyyətə uyğunlaşmasını, o cümlədən onların psixoloji, tibbi və sosial reabilitasiyasının təmini üçün uyğun şərait yoxdur, bu xidmətlərin təşkilinə ciddi ehtiyac var.
Cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün Azərbaycan Respublikasının cinayət qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş yaş həddinə çatmamış yetkinlik yaşına çatmayanların saxlandığı bu müəssisə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2003-cü il 13 may tarixli, 65 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Açıq və qapalı tipli xüsusi təlim-tərbiyə müəssisələri haqqında” Nümunəvi Nizamnamənin tələblərinə cavab vermir.
Başçəkmənin sonunda Ombudsman tərəfindən müəssisə rəhbərliyinə milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar, o cümlədən BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının müddəalarına əsaslanan, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsi və bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan tövsiyələr verilib. Başçəkmənin nəticəsi müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə aidiyyəti qurumlar qarşısında qaldırılacaq.
Qeyd olunmalıdır ki, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində ölkədə yetkinlik yaşına çatmayanların ədalət mühakiməsi sisteminə, milli qanunvericiliyin və bu sahədə təcrübənin təkmilləşdirilməsinə, ümumilikdə isə, hüquqi islahatlara dəstək məqsədi daşıyan təşəbbüsləri, həyata keçirdiyi preventiv tədbirlər mövcud çətinliklər və ehtiyacların qiymətləndirilməsinə və müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsinə öz töhfəsini verməkdədir.

01-02-2020 1423 dəfə oxunub
Within the framework of the activity as the National Preventive Mechanism against Torture, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva carried out a visit without prior notice to Guba special vocational school of closed-type special educational institution status under the Ministry of Education.
The purpose of the visit was to investigate the living conditions of children in these facilities and the treatment of them by staff members of the institution, as well as the status of ensuring the rights of children.
In order to investigate treatment issues, individual interviews were conducted with children kept in that educational institution, as well as with staff members; the current situation was studied.
The Ombudsman monitored all the units of the institution, including bedrooms and rooms for leisure time, canteen and kitchen, food storage and common area.
As a result of the monitoring, which was also attended by members of the National Preventive Group, it was observed that in the Guba Special Vocational School the living conditions were not appropriate for children; they had low level opportunities for access to quality education, efficient organization of leisure time and acquiring vocational skills. Despite the fact that the institution has sufficient number of staff members, there are no conditions for correcting the behavior and adapting the socially dangerous children to society. There are also no appropriate conditions for their psychological, medical and social rehabilitation, and there is an urgent need to arrange such services.
This correctional institution for placement of the minors under the age of criminal responsibility, set in the criminal legislation of the Republic of Azerbaijan, is not meeting the requirements the Model Regulation #65 "On open and closed type special educational institutions" approved by the Decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on May 13, 2003.
At the end of the visit, the Ombudsman made recommendations to the administration of the institution with regard to implementing children's rights and improving the related activity on the basis of national legislation and international standards, including the provisions of the UN Convention on the Rights of the Child.
The results of the visit will be addressed to the relevant authorities in order to take appropriate measures.
It should be noted that the Ombudsman's initiatives and preventive measures,  aimed at supporting juvenile justice system in the country, improving the national legislation, relevant practices, in general, promoting legal reforms, within the framework of the activities as a National Preventive Mechanism are contributing to assessment of existing difficulties and needs, also to taking necessary actions.