Könüllülər Ombudsman Aparatında fəaliyyətə başlayıblar
Ölkəmizdə gənclərin müxtəlif sahələrdə fəal iştirakına geniş imkanlar yaratmaqla onların kreativ və innovativ potensialından səmərəli istifadə etmək, eləcə də könüllülük hərəkatını inkişaf etdirmək mühüm strateji prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bu istiqamətdə hüquqi baza və ictimai mühit formalaşdırılıb, kompleks xarakterli, ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etdirilir. Prezident İlham Əliyevin 30 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi isə bu baxımdan mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Son zamanlar müxtəlif qurumlara könüllülərin cəlb olunması prosesinə başlanılması Azərbaycanda könüllülük hərəkatının inkişafına əlavə təkan verib. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı da “Könüllülük fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu nəzərə almaqla gənclər arasında könüllülük fəaliyyətini tətbiq etməyə başlayıb. Ombudsman Aparatı bir müddət əvvəl ali təhsilli gəncləri könüllü fəaliyyətə dəvət edib və könüllülər artıq təsisatda  fəaliyyət göstərməyə başlayıblar. Onların fəaliyyəti Aparatın şöbə və sektorlarında təcrübə keçmək, Müvəkkilin ünvanına daxil olan müraciətlərə baxılması prosesində iştirak etmək, bu müraciətlərlə əlaqədar dövlət və yerli özünüidarə orqanlarına, vəzifəli şəxslərə göndərilən sorğularla, insan hüquqları sahəsində milli qanunvericilik bazası və beynəlxalq hüquqi aktlarla, habelə kitabxanadakı hüquq ədəbiyyatları ilə, ərizə və şikayətlərin öyrənilməsi vasitəsilə ölkə Konstitusiyasında təsbit edilmiş insan hüquq və azadlıqlarının müdafiə mexanizmi, habelə Müvəkkil tərəfindən Konstitusiya Məhkəməsinə göndərilən sorğularla, Ombudsmanın əhalinin müxtəlif sosial qruplarının hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsindəki, eləcə də işgəncə əleyhinə milli preventiv mexanizm funksiyalarının icrası sahəsindəki fəaliyyəti, illik məruzələri ilə tanış olmaq və digər istiqamətləri əhatə edir.
Qeyd edək ki, könüllülük fəaliyyəti 2 ay müddəti üçün nəzərdə tutulub. Bu müddət ərzində müqavilə öhdəliklərini uğurla yerinə yetirən gənclərin hər birinə Ombudsman Aparatı tərəfindən xüsusi sertifikatlar veriləcək.

Volunteers started to work at the Ombudsman Office
One of the strategic priorities of the national youth policy is to create favorable opportunities for young people in various fields by benefiting from their creative and innovative potential. Legal base and social environmenthas been formed, and complex, consecutive and purposeful measures are continued.  Declaration of 2020 as the Year of Volunteers by the country President IlhamAliyev with the Order dated 30 December, 2019,assume high importance.
In recent days, involving volunteers to the work of various state bodies encouraged the volunteer movement in Azerbaijan. The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan has also joined in this movement taking into account the Law of Azerbaijan on Voluntary Activity.
The Ombudsman Office invited the young people with higher education to be involved in volunteerism and they have already started their work in the Office.  Volunteers are mainly practicing in different departments and units of the Office; participating in the reception of citizens and familiarizing with correspondences addressed to various state and self-governing bodies, state officials; volunteersalsogot acquainted with the legalliterature in the library of the Office. Furthermore, they are studying national legal framework, international human rights legal acts, annual reports, Commissioner’s requests to the Constitutional Court, human rights protection mechanisms through the analyze of the applications and complaints, as well as the activity of the Ombudsman in the field of protection of the rights of vulnerable groups of population and National Preventive Mechanism.
Volunteerism is intended for two months, and those who will successfully fulfill the requirements driven from the bilateral recruitment contract will be awarded with certificates by the Ombudsman Office accordingly.