Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Daxili İşlər Nazirliyinin İnzibati Həbs Olunanların Saxlama Mərkəzinə başçəkmə həyata keçirilib
27-01-2020 1751 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) İnzibati Həbs Olunanların Saxlama Mərkəzinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmənin məqsədi müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, inzibati həbs olunanların hüquqlarının təmin olunması, sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ üzvləri tərəfindən müəssisədə saxlanma şəraiti, tibbi yardımın təşkili, qidalanma, habelə görüş, telefon danışığı, sovqat qəbulu, gəzinti ilə bağlı hüquqların təmini vəziyyəti və sənədləşmə araşdırılıb, bir sıra müraciətlər yerində təmin olunub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı burada saxlanılan bir sıra şəxslər, o cümlədən Zamin Salayev qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib, şikayəti qəbul olunub. Z. Salayev DİN-nin Hospitalında tibbi müayinələrdən keçirilib, ailə üzvü ilə görüşü təmin edilib. Müəssisədə onun hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı çətinlik yoxdur.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman visited the Detention Center for Administratively Arrested Persons
27-01-2020 1753 dəfə oxunub
According to the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva, the members of the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) carried out a visit without a prior notice to the Detention Center for Administratively arrested persons of the Ministry of Internal Affairs (MIA).
The purpose of the visit, organized on the basis of requirements of the UN Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (OPCAT) and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was to investigate conditions of detention and treatment issues, status of ensuring the rights of detainees in that facility.
The NPG members investigated the detention conditions, status of ensuring rights related to nutrition, medical assistance, phone calls, meeting, receiving parcel, walking, as well as the treatment issues and a number of applications were provided on the spot.
In the course of the visit, in which physician-member of the NPG also participated, for investigation of the detention conditions several accused persons, as well as Zamin Salayev were listened in a private manner, and his complaint was received. Z.Salayev underwent medical examinations at the MIA Hospital and his contact with his family member was provided. There is no difficulty in exercising his rights in the facility.
At the end, legal awareness conversations were held with the administration of the facility and responsible employees on the basis of national and international legislation, and relevant recommendations were given.
The appeal was addressed to the relevant state bodies regarding the outcome of the visit and the issues raised.