Ombudsman Dünya Bankının nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Dünya Bankının dövlət sektoru üzrə mütəxəssisi Eva Melisin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Müvəkkil Səbinə Əliyeva Ombudsman təsisatının insan hüquqlarının qorunması, təşviqi və təbliği sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyət barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Ombudsman ölkə Konstitusiyasına, milli qanunvericiliyə və Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalara uyğun olaraq insan və vətəndaş hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi, bərpası istiqamətində ardıcıl, məqsədyönlü fəaliyyət göstərir, funksional qurum olaraq öz işini aşkarlıq, şəffaflıq, qanunçuluq, ədalət, qərəzsizlik prinsipləri əsasında davam etdirir. S.Əliyeva təsisatın Gəncə, Quba, Şəki və Cəlilabad regional mərkəzlərinin fəaliyyət istiqamətləri və görülmüş işlərlə əlaqədar məlumatı qonağın diqqətinə çatdırıb.
Görüşdə Ombudsman təsisatının infrastrukturunun inkişafı və elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin yaradılması məsələləri müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə elektron sənəd dövriyyəsinin qurulması, elektron hökumətə keçidin sürətləndirilməsi, vətəndaş məmnunluğuna xidmət edən innovativ təşəbbüslərinin həyata keçirilməsi dövlət başçısının diqqətindədir.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Eva Melis görüşün iki qurum arasında gələcək əməkdaşlığın formalaşdırılması və inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.

The Ombudsman received World Bank delegation
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva held a meeting with the World Bank delegation led by Eva Melis, the public sector specialist.
The Ombudsman spoke about the activities in the field of protection, propagation and promotion of human rights, consistent and purposeful work in protection and restoration of human and civil rights and freedoms in comply with the country Constitution, the national legislation and international conventions, which the Republic of Azerbaijan is a party to, as a functional body on the basis of principles of publicity, transparency, legality, justice and impartiality. Sabina Aliyeva informed the guests about the directions of activities carried out by Ganja, Guba, Sheki and Jalilabad regional centers of the institution.
At the meeting, the issues regarding development of Ombudsman institution’s infrastructure and creation of e-document circulation system were discussed. The special attention of the country President to the establishment of e-document circulation, acceleration of transition to e-government, implementation of innovative initiatives serving citizens’ satisfaction were brought to the notice.
Eva Melis thanked for the warm welcome and stressed the importance of the meeting in terms of building and developing future bilateral cooperation.