Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşüb
28-12-2019 1821 dəfə oxunub
Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Qyorqiyev ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan Müvəkkil Ombudsman institutunun miqrantların hüquqlarının təbliği, təmini və müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Ombudsman diqqətə çatdırıb ki, miqrantların müraciətləri mütəmadi olaraq operativ araşdırılır, bu istiqamətdə müvafiq dövlət qurumları ilə intensiv təmaslar və koordinasiyalı əməkdaşlıq davam etdirilir. Səbinə Əliyeva xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızın üzləşdikləri problemlərin həllinin də daim diqqətdə saxlanıldığını bildirib. O qeyd edib ki, bu istiqamətdə yerlərdə görüş və məsləhətləşmələrin keçirilməsi, qanuni miqrasiyanın təbliği və digər tədbirlər davamlı xarakter daşıyır.
Vladimir  Qyorqiyev Səbinə Əliyevanı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik edib, iki qurum arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin önəmli olduğunu bildirib. O, təmsil etdiyi təşkilatın Azərbaycanda məcburi köçkün və miqrantların hüquqlarının təmini sahəsində həyata keçirdiyi layihələr barədə danışıb.
Görüşdə informasiya mübadiləsinin önəmindən bəhs edilib, həmçinin  qeyri-leqal miqrasiyanın hər bir ölkənin təhlükəsizliyinə birbaşa təsir etməsini nəzərə alaraq, ölkə ərazisinə daxil olan əcnəbilərə sərhəd idarəçiliyi və immiqrasiya sahəsində milli qanunvericiliyə, mövcud beynəlxalq standartlara uyğun xidmət göstərilməsinin əhəmiyyəti, sığınacaqla bağlı müraciətlərin hərtərəfli araşdırılması kimi məsələlər müzakirə edilib.
Eyni zamanda, qanunsuz miqrantların saxlanma mərkəzlərinə yerləşdirilən şəxslərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi üçün sosial tədbirlərin təşkil edilməsi, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə yanaşı, miqrasiya sahəsində qəbul edilmiş “Nizamlı, təhlükəsiz və tənzimlənən miqrasiya üzrə qlobal kompakt”, “Qaçqınlar üzrə qlobal Kompakt” və digər beynəlxalq sənədlərin həyata keçirilməsi üzrə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə icra edilən layihələr çərçivəsində ölkəmizdəki qaçqınların, məcburi köçkünlərin, əcnəbi, vətəndaşlığı olmayan və sığınacaq axtaran şəxslərin hüquqlarının milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun təmini və təşviqi kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq təkliflər irəli sürülüb.
V.Qyorqiyev Ombudsmanın qaldırdığı məsələlər üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını, eyni zamanda, görüşdə səsləndirilən təkliflərin gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində nəzərə alına biləcəyini söyləyib.

The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan met with the IOM Chief of Mission in Azerbaijan
28-12-2019 1724 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva has recently met with Vladimir Gjorgjiev, International Organization for Migration (IOM) Chief of Mission in our country.
Greeting the guest, the Ombudsman gave detailed information about the activities of the Institute in the field of promoting, ensuring and protecting migrants' rights. The Ombudsman noted that the appeals of migrants are being regularly investigated, and intensive contacts and coordinated cooperation with relevant government agencies are continuing. Sabina Aliyeva pointed that the solution of problems faced by our compatriots living abroad is in the main focus, also noting ongoing meetings and consultations in this area, promotion of legal migration and other measures.
Vladimir Gjorjiev congratulated Sabina Aliyeva on her election as the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and stressed the importance of expanding bilateral cooperation. He spoke about the projects implemented by the represented organization in the field of ensuring the rights of IDPs and migrants in Azerbaijan.
During the meeting the importance of information exchange, as well as considering the impact of illegal migration on the security of each country, the importance of providing border and immigration services in accordance with national legislation and international standards, and the issues such as comprehensive investigation of asylum applications were discussed.
At the same time, the sides exchanged views and made relevant proposals on the issues related to organizing social measures for individuals placed in detention centers of illegal migrants to spend their leisure time efficiently, strengthening cooperation in implementation of Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration, Global Compact on Refugees and other international documents adopted in the field of migration, along with the Sustainable Development Goals, also ensuring and promoting the rights of refugees, IDPs, foreigners, stateless persons and asylum seekers in our country in accordance with national and international law within the framework of the jointly implemented projects.
V. Gjorgjiev expressed the interest in mutual cooperation on the issues raised by the Ombudsman and that the proposals put forward during the meeting could be considered in future cooperation.