Müvəkkilin uşaq hüquqları üzrə ixtisaslaşmış müşaviri Fransada keçirilmiş təlim kursunda iştirak edib
27-12-2019 1715 dəfə oxunub
9-20 dekabr 2019-cu il tarixində Fransanın Paris şəhərində yerləşən Ali Dövlət İdarəçilik Məktəbi (ENA) tərəfindən “Dövlət sektorunda innovasiya və rəqəmsal transformasiya” mövzusu üzrə təlim kursu keçirilib. Kursda 17 ölkənin müxtəlif qurumlarından dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi sahəsində çalışan 26 nümayəndə iştirak edib.
Dövlət siyasətində yeni metodların mənimsənilməsi, rəqəmsal texnologiyanın problemlərinin və rolunun dərk edilməsi, müxtəlif innovativ üsullardan istifadə etməklə ictimaiyyətə xidmətlərin göstərilməsində nəticələrin öyrənilməsi kimi məsələləri özündə ehtiva edən beynəlxalq təlimdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi, Müvəkkilin uşaq hüquqları üzrə ixtisaslaşmış müşaviri Nigar Ağayeva da iştirak edib. O, Azərbaycanda “Elektron hökumətin inkişafı və rəqəmsal hökumətə keçid ilə bağlı tədbirlər haqqında” ölkə Prezidentinin 14 mart 2018-ci il tarixli Fərmanı, bu sahədə görülən işlər, “ASAN xidmət” mərkəzi, Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat (DOST) Agentliyi, dövlət strukturlarında və dövlət xidmətlərinin həyata keçirilməsində informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunması, innovativ həllərin tətbiqinin dövlət siyasətinin prioritetlərindən olması barədə iştirakçılara məlumat verib. Eyni zamanda, Ombudsman Aparatının fəaliyyəti, şikayətlərin verilməsi proseduru, o cümlədən təsisatda mövcud olan qaynar xətlərin işi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Təlim proqramının sonunda Ombudsman Aparatının nümayəndəsinə mövzu üzrə ixtisaslaşdığını təsdiq edən və ENA-nın direktorunun imzaladığı ixtisas sertifikatı təqdim edilib.

Specialized advisor of the Commissioner on child rights took part in a training course in France
On December 9-20, 2019 training course on “Innovationand digital transformation of the public sector” was held by École Nationale d'Administration (ENA) in Paris, France. The course brought together 26 representatives working in state authorities in the field of managing public policy in 17 countries.
The international training concerned the issues like acquaitance of new methods in public policy, understanding problems and role of digital technologies, learning results on providing social services by using different innovative means. The Commissioner’s specialized advisor on child rights, Nigar Aghayeva also took part in this training. She spoke about the Presidential Decree “On measures related to development of e-government and transformation to digital government” dated March 14, 2018, activities carried out in Azerbaijan in this area, ASAN Service center, Sustainable and Operative Social Security (DOST)Agency,use of information and communication technologies in state bodies and in providing state services and application of innovative solutions among priorities of public policy. The participants were also informed about the activity of the Ombudsman Office, procedure of lodging complaints, including the hotline services operating in the institution.
At the end of the training course the representative of the Ombudsman Office was presented a certificate signed by the Director of the ENA, verifying her specialization on subject.