Ombudsman Türkiyənin Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoralı qəbul edib.
Qonağı salamlayan Ombudsman Azərbaycan ilə Türkiyə arasında münasibətlərin dostluq və qardaşlığa əsaslandığını deyib. O bildirib ki, ölkələrimiz arasında ən yüksək səviyyədə olan strateji tərəfdaşlıq münasibətləri yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. Ombudsman Azərbaycan ilə Türkiyənin beynəlxalq miqyasda daim bir-birini dəstəklədiyini qeyd edib.
Ombudsman Azərbaycanın ərazisinin 20 faizinin Ermənistanın işğalı altında olduğunu, bu təcavüz nəticəsində bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün soydaşımızın hüquqlarının kütləvi şəkildə pozulduğunu diqqətə çatdırıb. Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən hərbi təcavüzünə toxunan Səbinə Əliyeva Azərbaycanın haqq işinin dəstəklənməsində qardaş ölkənin göstərdiyi xüsusi dəstəyin təqdirəlayiq olduğunu deyib.
Görüşdə həmçinin Ombudsman təsisatının çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Təsisatın Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarının, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının üzvü olduğu, habelə Türkdilli ölkələrin Ombudsmanları Şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində işlərin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Səbinə Əliyeva qardaş ölkə ilə insan hüquqları sahəsində əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin, bu baxımdan hər iki ölkənin Ombudsman təsisatları arasında daha sıx əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Səfir Erkan Özoral Ombudsmana səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycanda Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
İki ölkə arasında münasibətlərin nümunəvi xarakter daşıdığını deyən E.Özoral Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli - Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası məsələsində Türkiyənin hər zaman Azərbaycanın yanında olduğunu vurğulayıb. E.Özoral Azərbaycan və Türkiyənin Ombudsman institutları arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinin və təsisatların beynəlxalq səviyyədə fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsinin vacibliyindən danışıb.

Ombudsman met with the Ambassador of Turkey to Azerbaijan
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to the Republic of Azerbaijan, Erkan Ozoral.
Greeting the guest, the Ombudsman told that the relations between Turkey and Azerbaijan are based on friendly and fraternal ties. She noted that the high-level strategic partnership relations between our countries are developing through a rising line. Ombudsman mentioned that Azerbaijan and Turkey always support each other in the international community.
The Ombudsman brought into attention the fact of occupation of 20 percent of the territory of Azerbaijan, massive violation of the rights of more than one million refugee and internally displaced people. Touching upon the ongoing military aggression of Armenia against Azerbaijan, Sabina Aliyeva highly appreciated the support of the brother country for the fair position of Azerbaijan.
During the meeting, information was given on the comprehensive activity of the Ombudsman institution. The membership of the institution in the International Ombudsman Institute, Asian Ombudsman Association, Ombudsman Association of the Organization of Islamic Cooperation, as well as the activity being carried out for establishment of Network of Ombudspersons of Turkic-speaking countries were brought into the attention of the guest.
Sabina Aliyeva emphasized the importance of further fostering the relations with the brother country in the field of human rights and developing much closer cooperation between Ombudsman institutions of both countries.
The Ambassador Erkan Ozoral thanked the Ombudsman for the sincere reception. He highly evaluated the activity of the Ombudsman institution in Azerbaijan.
Highlighting exemplary relation between two countries, Erkan Ozoral mentioned that Turkey is always on the side of Azerbaijan in the issue of resolution of Nagorno Karabakh conflict, restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. Erkan Ozoral shared his views on further development of the close ties between the Azerbaijani and Turkish Ombudsman institutions and the necessity of coordination of activities of these institutions at the international level.