Ombudsman “Əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təminatı: ixtisaslaşmış məhkəmələrin milli və beynəlxalq təcrübəsi” mövzusunda seminarda iştirak edib
07-12-2019 1766 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə təşkilatçılığı ilə “Əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təminatı: ixtisaslaşmış məhkəmələrin milli və beynəlxalq təcrübəsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov, ÜƏMT-nin Hüquq İnstitutunun nümayəndəsi xanım Nahal Zebarcadi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Qanunvericilik və hüquq siyasəti şöbəsinin müdiri Gündüz Kərimov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Ədliyyə Akademiyasının rektoru vəzifəsini icra edən Elçin Xələfov mövzu üzrə çıxış ediblər.
Ombudsman çıxışında ölkə Prezidentinin “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Fərmanının icrasının ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli təmin olunmasına mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 30-cu maddəsində təsbit olunan əqli mülkiyyət hüququnun təmin olunması məqsədilə ölkəmizdə həm qanunvericilik sahəsində, həm də onların icrası istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü bildirib.
S.Əliyeva vurğulayıb ki, əqli mülkiyyət hüququnun müdafiəsi, əqli mülkiyyət hüquqları sahiblərinin maraqlarının qorunması və bu sahədə hüquqpozmaların qarşısının alınması Ombudsmanın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Bu hüquqların pozulmasının əqli mülkiyyət hüququ sahibləri ilə yanaşı, istehlakçıların hüquqlarının pozulmasına və cəmiyyətin inkişafına da mənfi təsir göstərdiyi qeyd edilib.
Ombudsman çıxışının sonunda hər kəsi insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi naminə əməkdaşlığa dəvət edib.

Ombudsman participated in the seminar on “Safeguards of protection of intellectual property rights: national and international practice of specialized courts”
07-12-2019 1767 dəfə oxunub
The Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and the World Intellectual Property Organization jointly organized a seminar on the topic of “Safeguards of protection of intellectual property rights: national and international practice of specialized courts”.
The chairman of the Intellectual Property Agency, Kamran Imanov, representative of the WIPO Judicial Institute, Nahal Zebarjadi, the head of the Department of Legislation and Legal Policy, Gunduz Karimov, Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, rector of Baku State University, Elchin Babayev, acting rector of the Academy of Justice, Elchin Khalafov made presentations with regard to the topic.
The Ombudsman noted that the Presidential Decree On deepening the reforms in judicial-legal system significantly contributed to effectively ensuring the human rights and freedoms. She told that important actions have been taken both in legislative sphere and in the direction of implementation aimed at ensuring intellectual property right that is set out in the Article 30 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
S. Aliyeva emphasized that the protection of intellectual property right, defending interests of intellectual property right holders and prevention of infringements of law in this field are among the priority activity directions of the Ombudsman. It was mentioned that infringement of those rights also violates the rights of consumers and negatively influences the development of the society along with violating the holders’ rights.
At the end of her speech the Ombudsman called everybody to cooperation for the sake of effective protection of the human rights and freedoms.