“Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının qorunmasında Ombudsman təsisatının rolu” mövzusunda tədbir keçirilib
04-12-2019 1974 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin və Əlil Qadınlar Cəmiyyətinin Gəncə şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Gəncə şəhərində  əlilliyi olan vətəndaşların iştirakı ilə 3 dekabr- Beynəlxalq Əlillər Gününə həsr edilmiş “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının qorunmasında Ombudsman təsisatının rolu” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə regional mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov BMT Baş Məclisinin 1992-ci il 14 oktyabr tarixli qətnaməsi ilə 3 dekabr tarixinin Beynəlxalq Əlillər Günü elan edildiyini və hər il bu günün dünya ictimaiyyəti tərəfindən, o cümlədən ölkəmizdə də geniş qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb.
O, ölkə rəhbərliyi tərəfindən həyata keçirilən hüquqi islahatların məntiqi nəticəsi olaraq, ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində mühüm əhəmiyyətli qanunvericilik aktları qəbul edildiyini qeyd edib. Təbii ki, bu sırada əlilliyi olan şəxslərin sosial hüquqlarının müdafiəsi mühüm yerlərdən birini tutur. Məhz bunun nəticəsidir ki, bu qəbildən olan insanların hüquq və azadlıqlarının kompleks şəkildə təmin edilməsi, onların sosial rifah halının yaxşılaşdırılması məsələləri daim dövlətin diqqət mərkəzində saxlanılır.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatı əlilliyi olan şəxslərin və sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlayır, müvafiq Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən olunmuş səlahiyyətləri çərçivəsində bu qəbildən olan insanların problemlərinin mümkün qədər həll edilməsi, beləliklə, cəmiyyətə inteqrasiya olunmaları məqsədi ilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir, aidiyyəti dövlət qurumları qarşısında bir sıra təkliflər irəli sürülür və icrası istiqamətində tədbirlər görülür.
Bildirilib ki, Müvəkkilin ünvanına daxil olan müraciətlərin və aparılan monitorinqlərin təhlili ölkəmizdə bu qəbildən olan insanların problemlərinin həll edilməsi sahəsində islahatların sürətlənməsinə töhfə verib.
Vurğulanıb ki, ilk növbədə əlilliyi olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sına mane olan fiziki maneələr aradan qaldırılmalı, onlara digər insanlar kimi təhsil, məşğulluq, səhiyyə, informasiya-kommunikasiya və s. xidmətlərdən bərabər imkanlar əsasında istifadə edə bilmələri üçün zəruri olan bütün şərait yaradılmalı, tibbi, peşə-əmək və sosial reabilitasiya tədbirləri genişləndirilməlidir.
Tədbirdə çıxış edən Əlil Qadınlar Cəmiyyətinin Gəncə şöbəsinin rəhbəri Elmira İsmayılova əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının diqqətdə saxlanılmasına görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlığını bildirib, fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Tədbirdə iştirak edən bəzi əlilliyi olan şəxslərin Müvəkkilə ünvanlanmış müraciətləri Ombudsmanın Gəncə regional mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən qəbul edilib.

An event was held on protection of the rights of persons with disabilities
Ganja Regional Center of the Ombudsman and Ganja branch of Azerbaijan Society of Disabled Women (DWSA) jointly organized an event on the topic “Role of the Ombudsman institution in protection of the rights of persons with disabilities” dedicated to 3 December - International Day of Persons with Disabilities.
The head of the Ganja Regional Center Sabuhi Abbasov mentioned that December 3 was declared as the International Day of Persons with Disabilities (PwDs) under the Resolution of the UN General Assembly dated October 14, 1992, being widely celebrated by international community, including our country.
He noted that important legislative acts have been adopted as a logical sequence of the legal reforms carried out by the country leadership in the area of ensuring human rights and freedoms, enshrined in the Constitution of the country and international treaties, to which Azerbaijan is a party. In this order the protection of social rights of PwDs is of great importance. As a result of that the state keeps under focus the issues of ensuring human rights and freedoms in a complex way and improving their social welfare.
It was noted that the Azerbaijani Ombudsman institution always keeps the matters related to ensuring the rights of PwDs and children with limited health capacities in focus; implements various measures aimed at solving the problems of those people, thus their integration to society; puts forward numerous proposals before the relevant authorities and takes actions for their implementation.
It was told that the analysis of the applications addressed to the Commissioner and the monitorings showed that a number of measures have been taken for solution of their problems.
It was also underlined that firstly, the impediments interfering integration of PwDs in society should be removed; conditions should be established for them to benefit from education, employment, healthcare, information-communication and other services with the equal opportunities; medical, vocational-labour and social rehabilitation measures should be broadened.
The head of Ganja branch of the DWSA, Elmira Ismayilova expressed her gratitude to the Ombudsman for attaching importance to the rights of PwDs and wished success for the future activities.
Staff members of Ganja Regional Center of the Ombudsman received applications addressed to the Commissioner by some of the persons with disabilities attending the event.