Azərbaycan Ombudsman İnstitutunun əməkdaşları ayrı-seçkiliklə mübarizəyə dair beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
12-11-2019 1668 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının şöbə müdirinin müavini, beynəlxalq əlaqələr sektorunun müdiri Zaur Vəliməmmədli və Quba regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev 7-8 noyabr tarixində Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının birgə təşkil etdiyi “Ayrı-seçkiliklə mübarizədə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi – Avropa insan hüquqları standartları” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Avropa İttifaqının və Avropa Şurasının rəsmiləri ilə yanaşı Şərq tərəfdaşlığı ölkələrinin ombudsman institutlarının, qeyri-hökumət təşkilatları nümayəndələrinin təmsil olunduğu tədbirdə Avropa regionunda ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, hüquq bərabərliyinin təmin olunması və bu sahədə ombudsman institutlarının, həmçinin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolunun gücləndirilməsinə dair müzakirələr aparılıb. Müzakirələr zamanı Zaur Vəliməmmədli çıxış edərək, Azərbaycanın etnik  tərkib baxımından zəngin ölkə olduğunu, tarix boyu fərqli mədəniyyətlərdən olan əhali qruplarının sülh və dostluq şərəaitində yaşadıqlarını və məhz bu səbəbdən ölkədə mutlikulturalizmin dövlət siyasətinə çevrildiyini qeyd edib. Ölkə Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında ayrı-seçkiliyin ümumiyyətlə qadağan olunduğunu bildirən Aparatın əməkdaşı dərin tarixi köklərə, zəngin mədəniyyətə malik Azərbaycan xalqının adət ənənələrində, mədəni dəyərlərində ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi, fərqli mədəniyyətlərə hörmətlə yanaşma kimi ülvi dəyərlərin üstünlük təşkil etdiyini vurğulayıb.
Z.Vəliməmmədli Azərbaycan Ombudsmanının ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində həyata keçirdiyi maarifləndirmə tədbirlərindən danışaraq, təsisatın eyni zamanda Birləşmiş Millətlər Təşkilatı sistemində Milli İnsan Hüquqları İnstitutu kimi qeydiyyatdan keçdiyini, insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsində mövcud beynəlxalq standartlara tam şəkildə cavab verdiyini vurğulayıb. O, Müvəkkilin təşəbbüsü ilə Ombudsman İnstitutunun nəzdində ölkədə fəaliyyət göstərən QHT rəhbərlərinin təmsil olunduğu müstəqil Ekspertlər şurasının yaradıldığını və bu yaxınlarda həmin şuraya yeni üzvlərin qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. O, dövlət qurumlarının vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri ilə fəal əməkdaşlığının ayrı-seçkilikliyin qarşısının alınmasında mühüm rola malik olduğunu vurğulayaraq, Ombudsman İnstitutlarının mahiyyəti etibarilə müstəqil dövlət qurumları olaraq sözü gedən əməkdaşlığın təmin olunması baxımından münbit platformanı təsis edə biləcəklərini qeyd edib və bununla bağlı Azərbaycan Ombudsmanının fəaliyyətindən nümunələr göstərib.
Aparatın əməkdaşı Ombudsmanın regionlarda keçirdiyi ictimai dinləmələrə də toxunaraq yerli icra hakimiyyəti, vətəndaş cəmiyyəti, əhalinin bütün qruplarının icmaları və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri üçün ayrı-seçkiliklə mübarizə aparılması ilə bağlı təşkil olunan maarifləndirmə tədbirlərinin, sülh aylıqlarının vacibliyindən danışıb, nifrət nitqi və ya ayrı-seçkilik hallarının müəyyənləşdirilməsində hüquqi maarifləndirmənin gücləndirilməsinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
Müzakirələr zamanı Təsisatın Quba regional mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev iştirakçılara regionda Ombudsmanın əhalinin bütün qruplarının hüquqlarının heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən müdafiəsi istiqamətindəki fəaliyyətindən, hüquq pozuntularının qarşısının alınması məqsədi ilə aparılan monitorinqlərdən, mütəmadi şəkildə müxtəlif millətlərin təmsil olunduğu yerli icmaların nümayəndələri ilə keçirilən görüşlərdən danışıb.

Representatives of the Azerbaijani Ombudsman Office took part at international conference on fighting discrimination
12-11-2019 1582 dəfə oxunub
The head of International Relations Unit of the Ombudsman Office, Zaur Valimammadli and the head of Guba Regional Center, Bahruz Afandiyev participated at the international conference on “Implementing non-discrimination commitments - a path to achieving European Human Rights Standards” jointly organized by the CoE and the EU on 7-8 November in Chisinau, Moldova.
The event brought together the CoE and EU officials, representatives of the Ombudsperson institutions, NGOs from Eastern Partnership countries. Discussions were held on preventing discrimination in European region, ensuring equal rights and enhancing the role of Ombudsperson institutions, as well as National Human Rights Institutions (NHRIs) in this field.
During the discussions Z. Valimammadli made a speech noting that Azerbaijan is rich in ethnic composition with population groups from different cultures and beliefs living peacefully and friendly there, thus multiculturalism and tolerance became part of the state policy in the country.
The staff member of the Office noted that discrimination is prohibited in the Constitution and other legislative acts of the Republic of Azerbaijan. He highlighted those ultimate values such as prohibition of discrimination, respect to different cultures is prevalent in the traditions, values of the Azerbaijani people, which has deep historical roots, rich culture.
Z. Valimammadli spoke about the awareness raising measures carried out by the Azerbaijani Ombudsman to fight discrimination. He stated that the institution was registered as an NHRI in the UN system and fully responds to existing international standards in the effective protection of human rights. It was noted that the independent Experts’ Council under the Ombudsman institution was established, in which chairpersons of NGOs acting in the country are represented, and new members joined the Council recently. He emphasized that the active cooperation among state bodies and civil society representatives has a vital role in elimination of discrimination, thus the Ombudspersons institutions can establish a better platform to ensure such cooperation as independent state bodies in their essence. He mentioned relevant examples from the Azerbaijani Ombudsman’s activity.
The staff member of the Office touched upon the regional hearings held in regions noting the importance of awareness raising events, “Peace” month-long campaigns organized with regard to fighting discrimination for local executive authorities, civil society, all communities of population groups and representatives of mass media. He pointed out that enhancing awareness is of special importance in determination of hate speech or discrimination cases.
Within the discussions the head of the Guba Regional Center, B. Afandiyev informed the participants about the activity of the Ombudsman in the protection of all population groups in the region without any discrimination, the monitorings aimed at elimination of law infringements and meetings with representatives of local communities, in which different nations are represented.