Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən “Uşaq hüquqları: bərabər imkanlar” mövzusunda tədbir keçirilib
24-01-2019 1632 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Göygöl Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə həmin rayonun Qızılca kəndindəki Raqif Rzayev adına kənd orta məktəbində məktəb müəllimlərinin və şagirdlərin iştirakı ilə “Uşaq hüquqları: bərabər imkanlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin məsul əməkdaşı Vüqar Hüseynov Ümummilli lider Heydər Əliyevin hər zaman uşaqları diqqətdə saxladığını, onların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində mühüm addımlar atdığını diqqətə çatdıraraq, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uşaqların sağlamlığına, təhsilinə, hərtərəfli inkişafına yönəlmiş tədbirlər həyata keçirildiyini, bu sahədə uğurlu islahatlar aparıldığını, habelə birinci Vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın da həyata keçirdiyi sosial layihələrin, gördüyü dəyərli işlərin uşaqların inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb.
O, Göygöl rayonu ərazisində, müxtəlif kəndlərdə bu cür vacib mövzuda mütəmadi olaraq hüquqi maarifləndirici tədbirləri təşkil etdiyinə görə Ombudsmana təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov gələcəyimiz olan uşaqların təlim-tərbiyələrinin, təhsillərinin və sağlam mühitdə formalaşmalarının vacibliyini qeyd edərək, 1989-ci il tarixdə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş “Uşaq Hüquqları Konvensiyası”, həmçinin “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunu barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. O, uşaq zorakılığına qarşı mübarizədə uşaq hüquqlarının təbliğinin əhəmiyyətini, bu sahədə Ombudsman təsisatı tərəfindən həyata keçirilmiş çoxşaxəli fəaliyyəti önə çəkib.
Diqqətə çatdırılıb ki, dövlətimizdə ali məqsədlərdən olan uşaq hüquqlarının təmini, müdafiəsi və təşviqi sahəsində Müvəkkil tərəfindən də innovativ təşəbbüslər əsasında müntəzəm silsilə tədbirlər keçirilir. Ombudsmanın Aparatında və regional mərkəzlərində uşaq hüquqları üzrə müşavirləri, 916 qaynar xətt xidməti, Müvəkkilin uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsi və bu təşkilatın nəzdində Liderlik Məktəbi səmərəli fəaliyyət göstərir.
S.Abbasov həmçinin uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris layihəsi barədə ətraflı məlumat verərək Ombudsman təsisatının uşaq hüquqları sahəsində nəşr etdirdiyi dərsliyi və digər nəşrləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, həmin əyani vəsaitlərdən istifadə edərək məktəbdə uşaq hüquqları üzrə dərslərin, tədbirlərin keçirilməsini tövsiyə edib.
Həmçinin Göygöl Rayon Təhsil Şöbəsinin əməkdaşı Seymur Əsgərov çıxış edərək uşaq hüquqlarının təbliğinin əhəmiyyətini bildirib.
Tədbirdə uşaqların tərbiyəsi və təhsili sahəsində işin nümunəvi təşkili üçün bir sıra aktual məsələlər iştirakçılar arasında müzakirə edilib, uşaqların zərərli vərdişlərdən, o cümlədən zərərli informasiyalardan qorunmasının əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb, təhsil prosesinin səmərəli təşkil edilməsi üçün bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

An event on “Child rights: Equal opportunities” was held by Ganja Regional Center of the Ombudsman
An event on “Child rights: Equal opportunities” was jointly held by Ganja Regional Center of the Ombudsman and Goygol District Executive Power in the Gizilja village school named after Ragif Rzayev with participation of the teachers and students of the school.
Opening the event, authorized representative of the Goygol District Executive Power Vugar Huseynov noted that the National leader Heydar Aliyev always kept children in focus of attention and significant steps were taken for protection of the rights of the children. He emphasized that the measures aimed at the health, education and comprehensive development of children are being taken by the President Ilham Aliyev, successful reforms were implemented, as well as the social projects and the valuable work carried out by the First Vice-President, the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva, serve the development of the children.
He thanked the Ombudsman for regularly organizing legal awareness events on such kind of necessary topics in Goygol district and different villages.
Noting the essence of teaching-upbringing, education and formation of children as our future, in a healthy environment, the Head of the Ganja Regional Center of the Ombudsman Sabuhi Abbasov gave broad information to the participants of event about the Convention on the Rights of Child adopted by the UN General Assembly in 1989, as well as the Law of the Republic of Azerbaijan on Child Rights. He highlighted the importance of promoting child rights in the fight against child violence and the diverse activity implemented by the Ombudsman Institute in this field all over the country.
It was stated that regular series of events were held by the Commissioner on innovative initiatives in sphere of ensuring, protecting and promoting child rights, which were among superior goals in our state.
Advisors on Child Rights in the Ombudsman Offices and regional centers, hotline service of 916, Ombudsman's Child and Youth Peace Network as the Resource Center of Ombudsman for Child Rights and the Leadership School under this institute are effectively operating.
S. Abbasov also provided detailed information about the hierarchic education project on child rights, involved attention of the participants of event to the textbooks and other publications on child rights issued by the Ombudsman Institute and recommended programming lessons, events on child rights via using these visual materials and textbooks.
Also, the employee of the Goygol District Education Department delivered a speech and stressed upon the significance of child rights awareness.
A number of topical issues were discussed at the event for exemplary organization of work in the field of children’s upbringing and education, the necessity of protecting children from harmful habits and malicious information was specially emphasized and several proposals were put forward for organizing education process effectively.