Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) pandemiya dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin növbəti dəfə pozulmasına və tələfatla nəticələnən təxribat cəhdinə etiraz olaraq BƏYANATI
13-07-2020 1123 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin mütəmadi şəkildə atəşkəs rejimini pozaraq Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, o cümlədən dinc əhalinin yaşayış yerlərini davamlı olaraq atəşə tutması həm hərbi qulluqçular, həm də mülki əhali arasında ölüm və yaralanma hallarının baş verməsinə səbəb olur. Dövlət sərhədində Ermənistanın hərbi təxribatlar törətməsi davamlı xarakter daşıyır və son bir neçə ay ərzində baş verənlər bu reallığın bariz ifadəsidir.
Bu günədək Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən hərbi cinayətlər nəticəsində insan hüquqları sahəsində mövcud beynəlxalq sənədlər, o cümlədən Cenevrə konvensiyaları (1949) kobud şəkildə pozulmuşdur və bu tendensiya davam edir.
Təəssüf hissi ilə bildirirəm ki, öz təcavüzkar və işğalçı siyasətindən əl çəkməyən Ermənistan yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən elan olunmuş hazırkı  pandemiya dövründə də müxtəlif istiqamətlər üzrə atəşkəs rejimini pozmaqla tələfatla nəticələnən təxribatçı hərəkətlərini  davam etdirir.
Belə ki, 2020-ci il iyulun 12-də günorta saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq artilleriya qurğularından istifadə etməklə ölkəmizin Ermənistanla sərhədində yerləşən Tovuz rayonu istiqamətində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərini ələ keçirmək məqsədilə atəşə tutaraq hücuma keçməyə cəhd göstərmişdir.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyasın 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə,  BMT-nin, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların mövcud pandemiya ilə əlaqədar qəbul etdiyi müraciətlərinə, habelə beynəlxalq hüququn  norma və prinsiplərinə məhəl qoymayan Ermənistanın təcavüzkarlıq və işğalçılıq məqsədilə təxribatçı hərəkətlərini davam etdirməklə fundamental insan hüquqlarını, o cümlədən yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozaraq regionda daha da təhlükəli vəziyyət yaratması beynəlxalq təşkilatlar və sülhsevər dövlətlər tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməli, Ermənistana qarşı ciddi sanksiyalar tətbiq edilməlidir.
Xüsusi olaraq vurğulamaq lazımdır ki, pandemiya dövründə belə işğalçı Ermənistan ordusunun atəşkəs rejimini pozması və təxribatçı hərəkətlərinə davam etməsi münaqişə zonasında yaşayan insanların həyat şəraitini daha da ağırlaşdırır. Bir daha xatırlatmaq yerinə düşər ki, bir müddət öncə BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş qlobal atəşkəs çağırışı ilə çıxış etmiş, bu kontekstdə silahlı qarşıdurmalara son qoyulmasını, zorakı münaqişələrin qurbanı olan qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət yetirilməsini bəyan etmişdir. Heç şübhəsiz, beynəlxalq təhlükəsizlik məsələsi və qlobal problem olan pandemiya şəraitində Ermənistanın təxribatçı əməllərini davam etdirərək atəşkəsi dəfələrlə pozması beynəlxalq hüquq normalarının, humanizm prinsiplərinin heçə sayılması ilə yanaşı, BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin məlum bəyanatına sayğısız və etinasız münasibətin əyani göstəricisidir.
Bir daha dünya ictimaiyyətini, xüsusilə də nüfuzlu beynəlxalq qurumları respublikamızın BMT tərəfindən tanınmış ərazilərinin işğaldan azad olunması, Ermənistanın Azərbaycan ərazisində törətdiyi cinayətlərə layiqli hüquqi qiymət verilməsi və beynəlxalq hüquq normalarının pozulmasının qarşısının alınması, eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində soydaşlarımızın pozulmuş fundamental hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində müvafiq səylərlə çıxış etməyə - zəruri addımlar atmağa və təxriəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırıram.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan as a protest against the repeated violation of the ceasefire regime by the armed forces of Armenia and the provocative attempt resulted in losses during the pandemic
13-07-2020 1067 dəfə oxunub
As is known, the constant firing by the armed forces of Armenia on the positions of the Republic of Azerbaijan, including the civilian settlements, violating the ceasefire regime, leads to deaths and injuries among both military servicemen and civilians. The military provocations by Armenia on the state border are ongoing, and the events of the last few months are a clear manifestation of this reality.
To date, as a result of war crimes committed by the armed forces of Armenia, existing international human rights instruments, including the Geneva Conventions (1949), have been grossly violated, and this tendency continues.
I regret to state that Armenia has not given up its policy of aggression and occupation, continues the provocative actions in violation of the ceasefire regime in various directions during the current pandemic announced by the World Health Organization (WHO) in connection with the spread of a new type of coronavirus (COVID-19).
Thus, on July 12, 2020, starting from noon the armed forces of Armenia once again grossly violating the ceasefire, attempted to attack using artillery to fire in the direction of Tovuz district of our country on the border with Armenia in order to seize the positions of the Azerbaijani Armed Forces.
Continued provocative actions for aggression and occupation by Armenia that does not fulfill the UN Security Council Resolutions #822, 853, 874 and 884, ignores the resolutions of the UN General Assembly adopted in 2006 and 2008 on the situation in the occupied territories of Azerbaijan, the calls of the UN, WHO and other influential international organizations in connection with the pandemic, as well as the norms and principles of international law, grossly violating fundamental human rights, including the right to life, and creating a more dangerous situation in the region, should be strongly condemned by international organizations and peace-loving states; serious sanctions should be imposed on Armenia.
This should be especially emphasized that the violation of the ceasefire regime by the occupying Armenian army and the continuation of provocative actions even during the pandemic, further aggravate the living conditions of people living in the conflict zone.
This is worth recalling that some time ago, UN Secretary-General Antonio Guterres called for a global ceasefire and, in this context, he stated the need to put an end to armed conflicts and also to pay special attention to the protection of the rights of refugees and internally displaced persons who are victims of violent conflicts. Undoubtedly, repeated violations of the ceasefire regime by Armenia continuing its provocative actions in the context of a pandemic, which is an issue of international security and a global problem, is an obvious indication of disrespectful and careless attitude towards the known statement of UN Secretary-General Antonio Guterres, along with being a disregard for International Law and the principles of humanism.
Once again, I call international community, especially influential international organizations, to make efforts, hereby to take necessary steps and carry out urgent measures for the liberation from the occupation the UN-recognized territories of our Republic, to give a proper legal assessment to the crimes committed by Armenia in the territory of Azerbaijan and to prevent violations of international law; restore the fundamental rights and freedoms of our compatriots violated as a result of Nagorno-Karabakh conflict.