Ombudsman vətəndaşsızlıq vəziyyətində olan şəxsin insan hüquqlarının təmininə nail olub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri də qayğıya daha çox ehtiyacı olan əhali qruplarının, o cümlədən miqrantların hüquqlarının müdafiəsidir.
Fəaliyyətə başladığı ilk günlərdən Müvəkkil Elmira Süleymanova bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə xüsusi önəm verir, innovativ təşəbbüslər irəli sürür. Bunun bariz nümunəsi kimi Ombudsman təsisatının miqrasiya prosesləri iştirakçılarının hüquqlarının müdafiəsi və təbliği, hüquq pozmalarının qarşısının alınması məqsədilə bir sıra xarici ölkələrin ombudsmanları ilə imzalanmış ikitərəfli əməkdaşlıq sazişləri əsasında görülən işləri qeyd etmək olar. Nəticədə həm həmvətənlərimizin xarici ölkələrdə, həm də xarici vətəndaşların ölkəmiz ərazisində pozulmuş insan hüquqları bərpa edilib. Bundan başqa, qanuni miqrasiyanın təbliği məqsədilə yerlərdə mütəmadi görüşlər və əhatəli müzakirələr keçirilib, həmçinin vətəndaşsızlıq vəziyyətində olan şəxslərin müvafiq sənədlərlə təmin edilməklə statuslarının rəsmiləşdirilməsinə nail olunub.
Belə ki, Müvəkkilin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi fəaliyyət çərçivəsində uzun müddətdir heç bir təsdiqedici sənədi olmadan Azərbaycan Respublikası ərazisində yaşayan və 18 aydan artıqdır ki, Quba rayon Mərkəzi Xəstəxanasının stasionar şöbəsinə yerləşdirilən görmə qabiliyyətini itirmiş Seryakov Viktor Semyonoviçin vətəndaşlıq mənsubiyyəti müəyyən edilib. Bununla bağlı Müvəkkilin Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki Səfirliyinə müraciəti nəticəsində həmin ölkənin Vladimir şəhərində anadan olmuş V.Seryakovun RF vətəndaşlığına mənsubiyyətinin tanındığı məlum olub. Onun pasportla təmin edilməsi məqsədilə həmin Səfirlik tərəfindən sonuncunun adına Qayıdış şəhadətnaməsi rəsmiləşdirilib. Bununla yanaşı, həmin şəhadətnamənin surəti, həmçinin V.Seryakovun səhhəti ilə bağlı epikriz və digər tibbi sənədləri Quba rayon Mərkəzi Xəstəxanasının baş həkimi tərəfindən təsdiq edilərək Vladimir vilayətinin Ombudsmanına göndərilib.
V.Seryakovun RF-nın Vladimir vilayətində qohumlarının və qalmağa yerinin olmadığını nəzərə alaraq, Müvəkkilin Rusiya Federasiyasının və Vladimir vilayətinin Ombudsmanlarına müraciətindən sonra onun Vladimir şəhərində yerləşən “Yaşayış yeri olmayan şəxslərin reabilitasiya mərkəzi” dövlət sosial müəssisəsinə qəbul olunması məsələsi həll edilib.
V.Seryakov Quba rayon Mərkəzi Xəstəxanasında olan müddət ərzində onun fiziki, tibbi və prixoloji durumu, ehtiyaclarının ödənilməsi məsələlələri diqqətdə saxlanılıb, habelə Müvəkkilin tapşırığı əsasında Ombudsmanının Quba Regional Mərkəzinin təhbəri Bəhruz Əfəndiyev tərəfindən bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görülüb.
Jurlanistlərin və həkimlərin iştirakı ilə mətbuata müsahibə vermiş V.Seryakov saxlanılma şəraiti, ona qarşı rəftar, vaxtlı-vaxtında tibbi xidmətlə təmin olunmasından öz razılığını və minnətdarlığını bildirmişdir.

Ombudsman achieved ensuring the rights of a stateless person
One of the main directions of the activity of the Commissioner for human rights of Azerbaijan is to protect the rights of people with special needs, including migrants.
From the very begining, the Commissioner pays special attention to expanding international cooperation in this field and makes innovative initiatives. As an example it can be indicated the works done on the basis of the bilateral agreements between the Ombudsman Office and foreign ombudspersons to ensure, promote human rights of all actors in migration processes as well as to prevent human rights violations. Accordingly, the rights of both, our compatriots living abroad and aliens living in Azerbaijan have been ensured. Furthermore, there have been held regular meetings and broad discussions in regions to raise awareness about the legal migration; as well as status of stateless persons have been established and provided with relevant documents.
So, as a result of the intervention made by the Commissioner it has been determined the citizenship status of Viktor Semyonovich Seryakov. It should be noted that he has been living in Azerbaijan for a long time without any affirmative document and lost his sight and placed in the stationary department of Guba District Central Hospital for  more than 18 months.
As a result of the request of the Commissioner to the Russian Embassy in Azerbaijan, it was identified that V. Seryakov is a citizen of the Russian Federation and was born in Vladimir city. The Embassy issued a return certificate in the name of V. Seryakov for providing him with a passport. Furthermore, the copy of that certificate, epicrisis (case history), and other medical documents were approved by the chief physian of the Guba District Central Hospital and sent to the Ombudsman of the Vladimir Oblast.
Taking into account that Seryakov has no relatives and living residence in Vladimir Oblast of Russia, following the requests of the Ombudsman of Azerbaijan to the Ombudsmans of Russia and of Vladimir Oblast, the issue of his reception to the public institution - Rehabiliation center for people without residence has been resolved.
During his stay in the Guba District Central Hospital, his physical, medical and psychological needs, situation were kept in focus, and with the instructions given by the Commissioner, relevant measures were taken by Bahruz Afandiyev, head of Ombudsman’s Guba Regional Center.
In his report to journalists with participation of medical staff, V.Seryakov expressed his satisfaction and thankfulness for creating him favorable living condition, good treatment and for providing with medical care in a timely manner.
On 06.09.2019 V.Seryakov was sent back to his homeland with assistance and under the control of the Commissioner.