Ölkəyə repatriasiya olunmuş şəxslərin hüquqları və qanuni mənafeləri diqqətdə saxlanılır
Azərbaycan Respublikasında dövlət qurumları tərəfindən davam etdirilən tədbirlərin nəticəsi olaraq, 5-i uşaq və 2-si qadın olmaqla, daha 7 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının Suriya Ərəb Respublikasından ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Bu baxımdan fəaliyyət çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşları tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sosial xidmət müəssisəsinə yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçirilib, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti yerində araşdırılıb.
Görüş çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun ixtisasca psixoloq üzvü tərəfindən repatriasiya olunmuş şəxslərin psixoloji vəziyyəti də qiymətləndirilib.
Sosial xidmət müəssisəsi tərəfindən repatriantların reabilitasiyası üzrə görülmüş tədbirlər barədə lazımi məlumatlar Aparatın əməkdaşlarına təqdim olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, Ombudsman tərəfindən xarici ölkədə çətin vəziyyətə düşmüş və yardıma ehtiyacı olan vətəndaşlarımızın repatriasiyası, onların hüquq və azadlıqlarının təmini vəziyyəti diqqətdə saxlanılır. Bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin görülməsi məqsədilə müxtəlif vaxtlarda Ombudsman tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə, həmçinin digər səlahiyyətli dövlət qurumlarına müraciətlər edilib.

The Ombudsman keeps an eye on the rights and bests interests of persons repatriated to the country
As a result of ongoing measures implemented by the state authorities in Azerbaijan, in addition, seven citizens of the Republic of Azerbaijan, including five children and two women, were repatriated to the country from the Syrian Arab Republic.
From this perspective, within the framework of the activities, the Ombudsman’s representatives held a meeting with the repatriates, who were placed in the social service institution of the Social Service Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, and the situation regarding ensuring their rights was investigated.
At the meeting, the psychologist member of the National Preventive Group of the Ombudsman also assessed their psychological health.
The Ombudsman’s representatives were provided with the necessary information about measures undertaken by the social service institution for the rehabilitation of the repatriates.
It must be noted that the Ombudsman keeps an eye on the situation as to the repatriation of our citizens, who are facing difficulties and in need of assistance abroad. The Ombudsman, at different times, appealed to the Cabinet of Ministers and other competent state authorities of  Azerbaijan to take the necessary measures in this regard.