Milli Preventiv Qrup tərəfindən Bakı İstintaq Təcridxanasına başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən növbəti başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlama şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin daxili intizam qaydalarına və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin, habelə Ombudsmanın ünvanına daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı həmin müəssisədə bir çox təqsirləndirilən şəxslər konfidensial qaydada qəbul olunmuş, onların  müraciətləri və qaldırdıqları məsələlər araşdırılmış, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilmişdir.
Başçəkmə çərçivəsində qida qəbulundan imtina etməsi ilə bağlı barəsində internet səhifələrində məlumat yayılmış İkram Rəhimov da MPQ üzvləri tərəfindən qəbul edilib və müraciəti dinlənilib.
İ.Rəhimov barəsində məhkəmə icraatında olan cinayət işinin baxılması ilə əlaqədar aclıq aksiyasına başladığını bildirmiş, müvafiq köməklik göstərilməsi üçün Ombudsmana ərizə ilə müraciət etmişdir. O, müəssisənin tibb sanitar hissəsinə yerləşdirilmiş, səhhəti həkim nəzarətindədir. İ.Rəhimovun ərizəsi nəzərə alınması üçün Ombudsman tərəfindən Bakı Apellyasiya Məhkəməsinə göndərilib.
Yekunda MPQ üzvləri tərəfindən saxlanılan şəxslərin hüquqlarının effektiv təmini ilə bağlı müəssisə rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılmış və müvafiq  tövsiyələr verilmişdir.
Başçəkmənin nəticəsi və qəbul olunmuş digər ərizələrlə əlaqədar aidiyyəti qurumlara müraciət olunacaqdır.

14-08-2019 1460 dəfə oxunub
Members of National Preventive Group (NPG) carried out the next visit to Baku Pre-Trial Detention Facility under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice without prior notice upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova.
The visit was organized on the basis of the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan. The aim of the visit was to investigate the conditions of detention and treatment issues in the facility, the status of ensuring the rights of detained persons in compliance with the internal disciplinary rules and international standards, as well as the appeals addressed to the Ombudsman.
During the visit, which was also attended by the physician-member of the NPG, numerous accused persons were received confidentially in that facility; their appeals and the raised issues were investigated and several appeals were ensured on the spot.
Ikram Rahimov, about whom the information on hunger strike was disseminated, was received by NPG members within the framework of the visit, and his appeal was heard.
I.Rahimov reported that he had started hunger strike to protest the conduct of criminal case in court proceeding and lodged an application to the Ombudsman for rendering assistance accordingly. He has been placed in medical-sanitary unit of the facility, and his health status is under the medical control. I.Rahimov’s application was addressed to Baku Court of Appeal by the Ombudsman to be taken into consideration.
NPG members held discussions with the administration of the facility with respect to effectively ensuring the rights of detainees and made relevant recommendations.
Authorized bodies will be applied regarding the outcome of the visit and other applications received.