Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu Bakı İstintaq Təcridxanasında başçəkmə həyata keçirmişdir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri növbəti başçəkməni əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına keçirmişlər.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd daxil olmuş müraciətlərin, saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, təqsirləndirilən şəxslərin daxili intizam Qaydalarına və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olmuşdur.
Bu baxımdan müraciətlərin, saxlanılma şəraitinin, rəftar məsələlərinin, habelə tibbi yardım, qidalanma və digər hüquqların təminatı vəziyyətinin araşdırılması ilə bağlı bu müəssisədə bir çox təqsirləndirilən şəxslər konfidensial qaydada qəbul olunmuşlar.
Başçəkimə çərçivəsində həmin istintaq təcridxanasında saxlanılan Azad Həsənov da MPQ üzvləri tərəfindən konfidensial qəbul olunmuş, müraciəti dinlənilmiş və nəticədə o, yemək qəbulundan imtina ilə bağlı aksiyasını dayandırmışdır.
Qəbul olunmuş şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyəti, müraciətləri və qaldırdıqları məsələlər yerində araşdırılmış, onlardan bəziləri barələrində aparılan cinayət işləri üzrə istintaqdan, məhkəmə hökmlərindən narazılıqlarını bildirmişlər.
Başçəkmə çərçivəsində saxlanılan şəxslərə hüquqları izah edilmiş, Ombudsmana ünvanlanmış ərizələr qəbul olunmuş, qaldırılan məsələlər üzrə hüquqi məsləhətlər verilmiş, bir sıra müraciətlər isə yerində təmin edilmişdir.
Qeyd olunanlarla yanaşı, bu müəssisə üzrə Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti çərçivəsində əvvəlki başçəkmələr zamanı verilmiş tövsiyələrin icrası vəziyyəti də yerində yoxlanılmış, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının effektiv təmini ilə bağlı müəssisə rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılmış və müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

National Preventive Group of Ombudsman conducted visit to Baku Pre-Trial Detention Facility
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova, Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) against Torture conducted the next visit to Baku Pre-Trial Detention Facility of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice without prior notice.
The visit was organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman and was aimed at investigating the received appeals, detention conditions and treatment issues; monitoring the status of ensuring rights of accused persons in compliance with the internal disciplinary rules and international standards.
In this regard, numerous accused persons in the facility were received in a confidential manner to investigate the abovementioned, as well as the situation regarding guarantees for medical assistance, nutrition and other rights.
Within the framework of the visit, Azad Hasanov, who is detained in this investigative facility, was also received confidentially by the NPG members, his appeal was heard; as a result, he has ended his hunger strike.
The status of ensuring the rights of received persons, appeals and issues lodged by them were investigated on the site. Some persons expressed their dissatisfaction with the conduct of investigation of criminal cases and court decisions concerning them.
During the visit the rights of detainees were explained  to them, applications addressed to the Ombudsman were accepted. Legal advice was provided on the raised issues, and a number of appeals were ensured on the spot.
Moreover, the status of  implementing recommendations made during previous visits within the Commissioner’s National Preventive Mechanism activity were checked on site; discussions were held with the administration of the facility with regard to effectively ensuring the rights of detainees’, and corresponding recommendations were made.
Relevant authorized bodies will be addressed on the outcome of the visit and the received applications.